INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika

"Jeden ogień, drugi woda,
Chcąc pogodzić, czasu szkoda."
Głównymi bohaterami "Zemsty" są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Mają niewiele cech wspólnych, bardzo różnią się od siebie. Pierwszego z nich można porównać do ognia, drugiego zaś do wody. Różnica ich charakterów była przyczyną wielu kłótni. Cześnik Raptusiewicz był mężczyzną w średnim wieku, nie miał żony ani dzieci. Dawniej pełnił funkcję cześnika powiatowego, jednak pozostał mu tylko tytuł. W młodości brał udział w konfederacji barskiej i był z tego bardzo dumny.


Czuł się kimś znaczącym. Rzeczywiście, podczas sejmików zabiegano o jego względy, gdyż miał głowę do polityki.
Z kolei jego wróg, Rejent Milczek, był wdowcem. Miał jedynego syna Wacława, którego wychowywał bardzo surowo. Przez wiele lat pracował w sądzie, na stanowisku wymagającym sprawiedliwości i układności. Z uwagi na swój charakter, nie nadawał się na prawnika.
Nazwiska obu bohaterów są znaczące. Słowo "Raptusiewicz" oznacza człowieka gwałtownego, nieokiełznanego i porywczego, a taki właśni był Cześnik. Jego przeciwieństwem był Milczek, jak samo nazwisko mówi ? cichy, skromny i pokorny, zachowujący się niemalże jak zakonnik.
Cześnik ubierał się jak typowy szlachcic - zakładał kontusz, żupan, nosił czapkę i szablę, zwaną "Panią Barską". Poza tym jego wygląd nie była zbyt interesujący. Cierpiał na reumatyzm, skurcz żołądka i artretyzm, co świadczyło o kiepskim stanie zdrowia. Rejent nosił podobne szaty, co i Cześnik. W końcu obaj byli szlachcicami i musieli to jakoś podkreślać. Jednak Milczek nie przyodziewał tylu ozdób, nie nosił u boku szabli. Był skromny i oszczędny, tak więc nie pozwalał sobie na zbytnie wydatki, na przykład pierścienie czy pasy. Wciąż przesiadywał w swej części zamku, modląc się. Udawał świętoszka, a w rzeczywistości był jego zupełnym przeciwieństwem.
Należy omówić także pewien szczegół, mianowicie wykształcenie tych dwóch mężczyzn. Cześnik, niestety, takowego nie posiadał. Z wielką trudnością dyktował prosty list, nie umiał zrobić pożytku ze swego rozumu, o ile w ogóle go posiadał. Myślenie nie stanowiło jego mocnej strony. Był typem człowieka, który to, co w głowie, ma zaraz i na języku. Czasem nie potrafił powstrzymywać się od złośliwych komentarzy i docinek. Mówił prostym językiem i nie używał żadnych trudnych wyrażeń. Tylko od czasu do czasu wtrącił jakieś łacińskie powiedzonko. Na porządku dziennym było u niego określenie "mocium panie". Odgrywało ono rolę przecinka, wstawki pomiędzy wyrazami.
Rejent - przeciwieństwo Cześnika - był człowiekiem wykształconym. Jego mowa była kwiecista. Posiadał niewyobrażalny zasób słownictwa. Z całą pewnością słuchało się go z większym zainteresowaniem niż w przypadku mało błyskotliwego sąsiada. Doskonale znał łacinę. Miał swoje ulubione powiedzonko "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba". Poza tym Milczek znakomicie potrafił redagować listy, pozwy i inne pisma sądowe - w końcu dawniej było to jego pracą.


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Sobota, 19 sierpnia
imieniny: Bolesława, Jana, Ludwika
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5538 dni