INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Czasopiśmiennictwo oświecenia

"MONITOR" - powstał w 1765 r. na wzór angielskiego pisma "Spectator". Było to czasopismo moralne, wychodziło dwa razy w tygodniu. W zespole redakcyjnym czasopisma znaleźli się m. in. I. Krasicki, F. Bohomolec, A. K. Czartoryski. Drukowano teksty rodzime, głównie eseje, felietony. Na łamach czasopisma propagowano literackie założenia klasycyzmu, walczono o religijną tolerancję. Celem krytyki publicystów był szlachcic- Sarmata. Przedmiotem zainteresowania stały się również kwestie mieszczaństwa, rozwój handlu i przemysłu oraz położenie chłopów.


"ZABAWY PRZYJEMNE I POŻYTECZNE" - uważane za nieoficjalny organ literacki obiadów czwartkowych. Redaktorem był A. Naruszewicz. Pismo ukazywało się w latach 1770 -1777. Na łamach czasopisma drukowano utwory francuskich pisarzy klasycystycznych, przekłady dzieł antycznych poetów, utwory barokowe, rokokowe i sentymentalne. Pojawiały się ody, sielanki, bajki, epigramaty, satyry. Realizowano oświeceniowe hasło "bawiąc uczyć' a kierowane było głównie do elity intelektualno - artystycznej. Na łamach czasopisma debiutowali: I. Krasicki, A. Naruszewicz. S. Trembecki.
"MAGAZYN WARSZAWSKI" - wydawany był w latach 1784-1785. Kwartalnik, przeznaczony dla szerszego kręgu odbiorców. Można było w nim znaleźć informacje o nowościach wydawniczych, omówienia krytyczne nowych utworów, próby literackie mniej znanych twórców polskiego oświecenia.
"GAZETA NARODOWA I OBCA" - pierwszy numer ukazał się w styczniu 1791 r. Pismo miało wspierać przedstawicieli stronnictwa patriotycznego o orientacji propruskiej, a więc przede wszystkim Juliana Ursyna Niemcewicza.

autor: Anna Łądka


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Poniedziałek, 21 sierpnia
imieniny: Joanny, Kazimiery, Piusa
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5540 dni