INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Wiara, miłość i niespełnione marzenia

Niedawno przeczytałam powieść Bolesława Prusa pt. "Faraon". Zachęciło mnie to, że autor napisał, tak znane utwory jak "Lalka", "Placówka", "Anielka". Jest to książka historyczna ale z elementami romansu, powieści sensacyjnej i politycznej. Tematem utwory jest trudne i ciężkie życie młodego Ramzesa XIII, przyszłego faraona. Książę chciał polepszyć losy kraju, lecz jego wrogowie kapłani, utrudnili mu to. Ramzes przyjął nieodpowiednie zasady gry, gdyż działał uczciwie i szlachetnie. Polityka kapłanów okazała się zaś brudną i nieczystą grą. Mógł ich pokonać tylko ich własną bronią, czyli przebiegłością, mądrością i doświadczeniem politycznym.


Zarówno Herhor jak i Ramzes posłużyli się ludem, który w rzeczywistości niewiele ich obchodził. Cała sprawa stałą się walką prywatnych interesów obu władców. Zasadniczym problemem było to, że Ramzes postępował zbyt impulsywnie, jego decyzje były nieprzemyślane i to pogrążyło go ostatecznie. Przegrał bo nie dojrzał, by wygrać z Herhorem. Właśnie to stanowi główny wątek utworu. Bohaterowie są bardzo zróżnicowani, są pozytywni np. Tutmozis, Sara, Samentu i negatywni Mafres, Herhor, Kama, Lykon. Postacią która najbardziej polubiłam była Sara, osoba która kochała Ramzesa i poświęciła dla niego swoje życie. Jej postępowanie i dobroć sprawiły, że książka była dużo ciekawsza. Szkoda, że ona zrozumiał, to tak późno, bo było to szczere i prawdziwe uczycie. W powieści narrator jest ukryty, nie ujawnia się. Dużym atutem książki są piękne ilustracje i okładka oraz eleganckie wydanie.
Chciałabym zareklamować tą książkę, gdyż jest bardzo ciekawa, interesująca i naprawdę warto ją przeczytać. Dzięki niej można wiele dowiedzieć się o starożytnym Egipcie, religiach,
Losach ludu i życiu faraonów. Dlatego nie należy słuchać negatywnych opinii na temat tej książki tylko po jej przeczytani stworzyć własną teorię. Na koniec chciałabym dodać, że czas poświęcony na przeczytanie tej książki na pewno nie będzie czasem straconym.

autor: Małgosia Kup


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Sobota, 19 sierpnia
imieniny: Bolesława, Jana, Ludwika
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5538 dni