INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka Zbyszka z Bogdańca

Jedną z najpopularniejszych postaci literackich doby średniowiecza jest bohater powieści H.Sienkiewicza - Zbyszko z Bogdańca. To młody szlachcic wychowywany przez stryja Maćka, który przysposabia go do rycerskiego stanu. Kawaler podobał się kobietom - był wysoki, dobrze zbudowany, na ramiona opadały dość długie, jasne włosy. Ludzi zjednywał sobie uśmiechem i życzliwym wyrazem twarzy.


Zbyszko jak na swój wiek odznaczał się mądrością i sprytem. Naturę miał pogodną, pełną werwy i energii. Bardzo dobrze jeździł konno, doskonale władał mieczem, opanował też sztukę walki.
Rycerz odznaczał się niezwykłą odwagą, męstwem i walecznością. Dzielnie walczył z Rotgierem, bohatersko wojował z Zakonem Krzyżackim. Bez lęku o własne życie poszukiwał ukochanej Danusi. Posiadał też silne popczucie godności i dumy. Zawsze dbał o honor swego rodu, nie pozwalał na shańbienie ojczyzny, swego imienia i wybranki serca.
Cechowała go też uczciwość, zawsze postępował według danego słowa, nigdy nie oszukiwał i nie kłamał. W stosunku do kobiet był szarmancki, grzeczny i uprzejmy. Zarówno Danusię i Jagienkę traktował z szacunkiem.
Pośród wielu zalet młodego ryczerza można doszukać się wad. Z racji wieku bywał porywczy, raptowny i zapalczywy. Czasami szybciej coś robił niż muślał. Ilustracją tej cechy może stanowić nieprzemyślany atak na posłów Krzyżackich.
Sądzę, że Zbyszko jest godziem pasa i ostróg rycerskich na miano rycerza zasłużył swą piękną postawą. Oddanie ojczyźnie, honor i wierność ukochanej kobiecie czynią z niego prawdziwego bohatera. Podziwiam Zbyszka za jego odwagę. Pomimo nie wielu wad może on stanowić wzór średniowiecznego rycerza.

autor: Karolina Kordas


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Środa, 23 sierpnia
imieniny: Róży, Apolinarego
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5542 dni