INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Dzieje Cezarego Baryki

"Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego składa się z trzech części, które łączy jeden element - postać głównego bohatera. Jest nim Cezary Baryka. Jego dzieje i poszukiwanie własnego miejsca w odrodzonej ojczyźnie oraz refleksje nad możliwym rozwojem państwa składają się na akcję powieści. W "Przedwiośniu" autor ukazuje nam fizyczne, emocjonalne, a także intelektualne i narodowe dojrzewanie głównego bohatera. Akcja powieści rozpoczyna się kiedy Cezary jest czternastoletnim chłopcem. Mieszka wraz z ojcem i matką w Rosji w mieście Baku. Jego dzieciństwo upływa w atmosferze miłości i troski rodziców, którzy starają się zapewnić mu jak najlepsze wykształcenie i warunki bytowe. Dbają także, by chłopiec miał świadomość, że jest Polakiem.


Sytuacja zmienia się radykalnie wraz z wybuchem I wojny światowej. Ojciec Cezarego - Seweryn - zostaje powołany do wojska. Początkowo jest to przyczyną radości - chłopiec przeczuwa nieograniczoną swobodę i wolność. Zachowanie bohatera ulega zmianie - staje się on arogancki, nie chce się uczyć, buntuje się przeciw nauczycielom. Spędza coraz więcej czasu poza domem. Bierze udział w rozbojach skierowanych przeciwko "burżujom". Wobec matki staje się "impertynencki, drwiący, uszczypliwy, kłótliwy i napastliwy". Więź łącząca matkę i syna staje się coraz słabsza.
Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu chłopca jest wybuch rewolucji październikowej w 1917 roku. Cezary ma już 17 lat. Czuje się silny i niepokonany. Jego wybryki pozostają bezkarne, gdyż policja nie reaguje na nieporządek panujący w mieście. Bohater staje po stronie rewolucji, a swój udział w niej rozpoczyna od publicznego znieważenia dyrektora szkoły, do której uczęszcza. Konsekwencją tego jest usunięcie go ze szkoły z tzw. "wilczym biletem". Kolejnym krokiem młodego Baryki jest wskazanie rewolucjonistom miejsca, w którym jego matka ukryła kosztowności. Cezary robi to "dla idei", nie uważa tego za zdradę.
Warunki bytowe rodziny pogarszają się. Mieszkanie Baryków zajęto , pozostawiając matce i synowi jedynie małą komórkę. Niewygody, jednostajne pożywienie i brak luksusów, do których był przyzwyczajony sprawiają, że chłopiec zaczyna dostrzegać wysiłki matki, mające na celu utrzymanie ich obojga. Wstyd skłania go do zmiany postępowania. Inaczej spogląda również na świat: "Jakoś spoważniał, zesmutniał. Począł spostrzegać rzeczy i zjawiska, które dawniej nie wpadały mu w oczy".
Za każdym razem, gdy do portu przybywa statek z Astrachania, matka i syn wychodzą na nadbrzeże z nadzieją na powrót Seweryna. Podczas jednej z takich "wycieczek" matka Cezarego widzi grupę pięciu wynędzniałych kobiet. Zaprasza je do domu. Kobiety te to księżna Sczerbatow-Mamajew i jej córki. W nocy odbywa się rewizja w domu Baryków, która kończy się aresztowaniem księżny i jej córek. Dobra opinia, jaką cieszy się bohater u władz bolszewickich powoduje zmniejszenie kary jego matce i jemu. Jednak ta sytuacja staje się pośrednio przyczyną śmierci pani Jadwigi, gdyż od tej pory jest ona śledzona. Przyłapana w chwili gdy próbuje wydobyć nieco złota ze swej skrytki, zostaje ciężko pobita. Następnie zostaje skierowana do ciężkich robót w porcie i tam umiera z wycieńczenia. Cezaremu udaje się wybłagać, aby matkę pochowano na katolickim cmentarzu. Szokiem jest dla niego fakt, że zdjęto jej z palca ślubną obrączkę. Czuje pustkę i żal - "stan podobny do wszechwładnej gorączki, która poraża organizm zdrowy".
W marcu 1918 roku kontrolę nad miastem przejmują Ormianie, którzy dokonują masowych mordów na ludności tatarskiej. Oddziały tureckie oblegają Baku. Cezary, na wpół otępiały, przygląda się prawie obojętnie owemu okrucieństwu. Zostaje wcielony do oddziałów broniących miasta i walczy aż do klęski we wrześniu 1918 roku. Zdobywcy urządzają wielką rzeź Ormian i wszystkich podejrzanych o sprzyjanie im. Bohater unika śmierci, zostaje jednak zmuszony do pracy przy grzebaniu zwłok zalegających miasto. Pewnego dnia jego uwagę przykuwa ciało młodej Ormianki, która jakby wzywa go do pomszczenia jej krzywdy. Cezary traci ostatnie złudzenia co do wszelkich przewrotów społecznych dokonywanych przemocą. Młody Baryka wyraża swoje przeżycia znamiennymi słowami: "Uczono mię imion tyranów przeszłości... Było kiedyż pokolenie podlejsze niż moje...?"
Pewnego dnia, wędrując wraz z tłumem żebraków, młodzieniec spotyka swego ojca. Spotkanie to staje się powodem kolejnych przełomów uczuciowych, zarówno u ojca, jak i syna. Cezary zaczyna odczuwać gorącą synowską miłość. Ojciec opowiada mu o "szklanych domach". Cezary odnosi się do tych opowieści nieco ironicznie, jednak podświadomie w nie wierzy. Razem z ojcem wyrusza w podróż do Polski. Niestety z każdym dniem pogarsza się, już i tak ciężki, stan zdrowia Seweryna. Tuż przed śmiercią nakazuje on Cezaremu, aby jechał dalej, do Polski i tam odszukał starego znajomego rodziców - Szymona Gajowca.
Po śmierci ojca młodzieniec wyrusza w dalszą drogę. Dociera do Warszawy i odnajduje Gajowca, który jest wysokim urzędnikiem. Wywiązuje się między nimi głęboka przyjaźń. Młody Baryka podejmuje studia medyczne, które przerywa wybuch wojny polsko-radzieckiej. Cezary decyduje się wziąć udział w walkach i wyrusza na front. Powoli zapomina zarówno o "szklanych domach", jak i o ideologii głoszonej przez najeźdźców. Bez reszty pochłania go sama wojaczka. Pewnego razu ratuje od śmierci kolegę - Hipolita Wielosławskiego. Obu młodzieńców łączy od tej pory przyjaźń. Na jesieni, kiedy wojna ma się już ku końcowi, obaj młodzieńcy przyjeżdżają do Nawłoci - majątku Hipolita. Cezary poznaje tu świat bogatych ziemian i ubogich chłopów. Odkrywa głęboką przepaść między nimi i brak nadziei na poprawę sytuacji.


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Sobota, 19 sierpnia
imieniny: Bolesława, Jana, Ludwika
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5538 dni