INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka Hamleta

Tytułowy bohater książki Williama Szekspira "Hamlet" intryguje swoją osobą nie tylko czytelników. Przyciąga on również uwagę krytyków, szekspirologów, czy też teatrologów. Jest on królewiczem duńskim, synem Gertrudy i Hamleta. Po śmierci ojca i zdobyciu władzy przez jego stryja, Hamlet przeżywa wiele dylematów i rozterek życiowych. Staje się myślicielem. W mojej pracy postaram się przybliżyć ową postać, jej odczucia i poglądy. Punktem zwrotnym w życiu Hamleta jest wiadomość, iż stryj Klaudiusz zamordował jego ojca. Hamlet zamyka się w sobie i pogrąża w melancholii. Z wrażliwego i kochającego człowieka staje się zawzięty, przebiegły i nieufny. Jego celem staje się zemsta i zdobycie władzy za wszelką cenę. Rezygnuje on nawet z miłości do Ofelii, próbując ją odtrącić słowami: "Nie kochałem cię wcale (...). Wstąp do klasztoru. Albo jeśli koniecznie potrzebować będziesz wyjść za mąż, to wyjdź za głupca, bo rozsądni ludzie wiedzą bardzo dobrze, jakie z nich czynicie potwory."


Bohater jest w stanie zrobić wszystko, by osiągnąć postawione przez siebie cele. Jest na tyle przebiegły, że udaje szaleńca, by lepiej wykonać plan zemsty. Jednak po pewnym czasie duński królewicz zaczyna zastanawiać się nad sensem tego, co robi. "Być, albo nie być to wielkie pytanie. Jestli w istocie szlachetniejszą rzeczą znosić pociski zawistnego losu czy też stawiwszy czoło morzu nędzy, przez opór wybrnąć z niego? - Umrzeć - Zasnąć - I na tym koniec (...). Umrzeć- zasnąć. - Zasnąć! Może śnic?"- są to słowa wypowiedziane przez Hamleta. W tym fragmencie ukazane są rozmyślania bohatera. Zastanawia się nad sensem stawiania czoła wszystkim życiowym problemom. Nie wie jak ma dalej postępować. Czy ustąpić w dążeniu do zemsty, czy dalej walczyć o władzę, a może po prostu popełnić samobójstwo. Wybiera on jednak drugą drogę. Sądzi iż śmierć przyniosłaby mu ukojenie. Jednak po głębszym przemyśleniu dochodzi on do wniosku, że ów wybór sprawi, iż człowiek, który zabił jego ojca będzie wiódł spokojne i beztroskie życie.
Reasumując wiadomości o postaci Hamleta uważam, iż jest to osoba, która gubi się w tym, co mówi i robi. Tak naprawdę nie zależy mu na tym, by przejąć władzę Klaudiusza. Kieruje się on tylko i wyłącznie chęcią zemsty. Jednak chyba do końca nie zdaje sobie sprawy, iż jego bezwzględne postępowanie sprawia, że staje się o taki sam jak król duński czyli jego stryj.

autor: Ania Staszak


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Sobota, 19 sierpnia
imieniny: Bolesława, Jana, Ludwika
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5538 dni