INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
» 
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Renesansowy model życia w twórczości Jana Kochanowskiego

Renesans to epoka odrodzenia zainteresowania kulturą antyczną. Na ukształtowanie epoki miało wpływ wiele czynników, między innymi odejście od uniwersalizmu średniowiecznej Europy - powstanie silnych państw, rozwój gospodarki towarowo - pieniężnej jak również wynalazek druku. We Włoszech narodził się humanizm - prąd umysłowy, którego istotą było uzmysłowienie człowiekowi własnej wartości. Hasłem humanistów stały się słowa rzymskiego pisarza Terencjusza "Jestem człowiekiem i nic co ludzkie nie jest mi obce". Jednym z wybitnych humanistów był Jan Kochanowski. Człowiek wszechstronnie wykształcony zarówno w Polsce jak i we Włoszech. Poznał starożytną filozofię i kulturę antyczną, którą w dobie renesansu odkrywano na nowo.


Kochanowski sam był uosobieniem wzorca osobowego tej epoki, zwanego poeta doctus.
W swych utworach poeta wyraża stoickie i epikureńskie poglądy. Najwyraźniej możemy je dostrzec w pieśniach, szczególnie pieśń IX ks. I "Chcemy sobie być radzi...", gdzie epikureński stosunek do życia zawarty jest w nawoływaniu do zabawy, biesiady przy winie i muzyce, natomiast stoicyzm wyraża poglądami, iż człowiek nie powinien zbytnio przejmować się losem. Fortuna jest zmienna i po chwilach smutku na pewno przyjdą dni szczęśliwe, że człowiek może osiągnąć szczęście jeśli zachowa wewnętrzną równowagę i ze spokojem przyjmuje to co niesie mu los.
Poeta nawołuje do umiaru i zachowania tzw. Złotego środka w korzystaniu z życia. Stoickie poglądy Kochanowskiego możemy również dostrzec w pieśni IX ks. II "Nie porzucaj nadzieje...", autor ukazuje zmiany zachodzące w przyrodzie by przekonać czytelnika, że tak jak po zimie przychodzi wiosna tak po smutku nadchodzi radość, ważne jest również aby wierzyć w Boga i ufać mu.
W "pieśni świętojańskiej o sobótce" poeta wyraża przekonanie o korzyściach płynących z życia na wsi. Człowiek żyjący na wsi jest bezpieczny, ma bliski kontakt z naturą, może korzystać z owoców swego trudu i z darów ziemi.
Jan Kochanowski jako bystry obserwator potrafił przedstawić obraz życia w XVI- wiecznej Rzeczpospolitej również w sposób żartobliwy i dowcipny. Jest autorem ponad trzystu fraszek o różnorodnej tematyce. Są jednak wśród nich także fraszki filozoficzne np.. "O żywocie ludzkim", utwór mówi o przemijaniu życia ludzkiego. Także dobra, jak uroda, sława, pieniądze szybko przemijają, a więc nie są warte naszych starań. W zakończeniu pojawia się motyw życia, jako przedstawienia teatralnego, a ludzie porównani są do kukiełek, które po spektaklu chowane są do woreczka.
Świadectwem kryzysu światopoglądowego Kochanowskiego są treny, które powstały po śmierci jego ukochanej córki Urszulki.
Jest to cykl XIX utworów, których numeracja nie jest przypadkowa, a związana z narastaniem i opadaniem uczuć autora.Tren IX to kulminacja bólu i rozpaczy. Poeta , który przez całe życie wyznawał filozofię stoicką i wierzył, że człowiek kierujący się rozumem zniesie każde cierpienie, teraz pod wpływem śmierci dziecka przeżywa zwątpienie. Wyznaje nawet, że czuje się nieszczęśliwy i oszukany przez filozofię , której był wyznawcą. Mimo swego, smutku autor przekazuje nam humanistyczne idee, aby nie wstydzić się wyrażać swoich uczuć, ponieważ są one ludzkie. Kochanowski jak większość twórców renesansu chętnie korzystał ze wzorów literatury antycznej, bliska mu również była dewiza życiowa Terencjusza.
Wyrażając swe poglądy poeta chciał równocześnie odziaływać wychowawczo, pouczać i zachęcać do życia w cnocie.

autor: Tomasz Sieradzki


Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku
Forum prac
Zapraszamy do Forum Prac. Tutaj znajdziecie opracowania, które pomogą Wam w przygotowaniach do klasówki, testów, czy egzaminu dojrzałości. Możecie dodać swoje wypracowania i tym samym pomóc swoim rówieśnikom w kraju i za granicą. Każda dodana praca bierze udział w losowaniu gadżetów INTERIA.PL oraz w konkursie Praca Miesiąca.
dodaj
Kalendarium
Poniedziałek, 21 sierpnia
imieniny: Joanny, Kazimiery, Piusa
Do końca roku szkolnego pozostało jeszcze -5540 dni