INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Dzieje Cezarego Baryki
Podczas pobytu w majątku bohater poznaje trzy kobiety: Wandę Okszyńską, Karolinę Szarłatowiczównę oraz Laurę Kościeniecką. Początkowo Baryka romansuje z Karoliną, jednak szybko miejsce w jego sercu zajmuje Laura. Sytuację komplikuje fakt, że także Wanda jest nim zafascynowana. Cezary odwraca się od wszystkich, jego jedynym celem stają się spotkania z Laurą. Pewnego dnia zostaje wezwany przez księdza Anastazego do pokoju Karoliny. Okazuje się, że dziewczyna jest umierająca. Ksiądz udziela im pośpiesznego ślubu, po czym Karolina umiera. Nie zmienia to niczego w życiu bohatera - nadal odwiedza on Laurę. Pewnej nocy w dworku Laury dochodzi do spotkania Baryki z Barwickim - konkurentem do ręki Laury. Między mężczyznami wynika bójka. W tym momencie pojawia się dama, która jest powodem zajścia. Zasłania Barwickiego i nakazuje Baryce opuścić jej dom. Cezary uderza na pożegnanie Laurę i odchodzi. Jednak po niedługim czasie opadają go wyrzuty sumienia. Pragnie przeprosić ukochaną, jednak drzwi, którymi zawsze wchodził są zamknięte.
Cezary jest załamany. Prosi Hipolita o pozwolenie na samotny kilkudniowy pobyt w Chłodku. Chce wyleczyć rany i wszystko przemyśleć. Po przybyciu do dworu obserwuje nędzę i ubóstwo chłopów. W międzyczasie dochodzi do niego wiadomość o ślubie ukochanej Laury z Barwickim - jest to dla niego duży cios. Nie mogąc dłużej tego wytrzymać, postanawia wyjechać .
Po powrocie do Warszawy kontynuuje studia medyczne. Ze względu na trudności finansowe, Cezary udaje się do Gajowca. Pan Szymon przyjmuje go z otwartymi ramionami i zatrudnia u siebie. Bohater chętnie przesiaduje wieczorami przy owej pracy w mieszkaniu pana Szymona. Podczas tych spotkań obaj prowadzą rozmowy na tematy polityczne. Gajowiec często mówi o wskrzeszeniu Polski oraz zwycięstwie nad bolszewikami.
Baryka dzieli mieszkanie z innym studentem - Buławnikiem. Odwiedza ich często starszy kolega Antoni Lulek, który wita z zadowoleniem każdą klęskę państwa polskiego. Lulek stara się przekonać bohatera do swoich poglądów. Zabiera Cezarego na zebranie partyjne. Mowy wygłaszane na tym zebraniu przepełnione są treściami antypolskimi. W pewnym momencie Baryka prosi o głos. Wyraża swe wątpliwości i obala niektóre z tez. Wszyscy zebrani odnoszą się do niego z nienawiścią. Wzburzony ich atakami Cezary opuszcza zebranie. Po tym zajściu znów toczy się w nim wewnętrzna walka pomiędzy wiernością pamięci rodziców, w imię której walczył o wolność Polski, a wiernością walce o polepszenie bytu najuboższych. Przez chwilę ma ochotę wrócić na zebranie i odwołać to co powiedział. Nie robi tego, lecz idzie do Gajowca. Zarzuca mu i wszystkim, którzy mają wpływ na losy Polski, iż nie podejmują żadnych konkretnych działań zmierzających do poprawy losu prostego ludu. Pan Szymon broni się przed tymi zarzutami, jednak nie przekonuje to Baryki.
Cezary otrzymuje pewnego dnia list z prośbą o spotkanie, podpisany imieniem Laury. Spotyka się z nią i przeprasza za pamiętny policzek. Wyznaje jej swą miłość. Zarzuca jej jednak, iż złamała mu serce wychodząc za Barwickiego. Laura odpowiada zarzutem, że to jego wina, gdyż w zaistniałej sytuacji zmuszona była bronić swej reputacji. Wyznaje Baryce, że również go kocha, jednak ten odchodzi bez słowa, nie zważając na jej rozpaczliwe wołania. W jego sercu ponownie wzięła górę zazdrość.
Pierwszego dnia przedwiośnia na ulice Warszawy wychodzi tłum bezrobotnych i robotników wspierany przez komunistów. Powodem demonstracji jest sytuacja w jednej z fabryk. Dyrekcja owej fabryki odmówiła podwyżki płac, co stało się przyczyną przejęcia zakładu przez robotników. Policja otoczyła zakład, grożąc użyciem siły. Cezary przyłącza się do manifestacji stając "na czele zbiedzonego tłumu".
Cezary Baryka pragnie znaleźć odpowiedź na podstawowe pytania: kim jest, gdzie jest jego miejsce w życiu, jaki system wartości - moralnych, społecznych i narodowych - chciałby realizować. Stosunek bohatera do rewolucji społeczno-politycznej ulega w trakcie rozwoju akcji powieści istotnym przemianom. Zebranie partyjne odsłania przed nim bolesne prawdy o Polsce: o upośledzeniu klasy robotniczej, o prześladowaniach policyjnych, o torturach i bezprawiu. Zarazem jednak środowisko komunistów i ich postawa ideowa działają na niego odpychająco. Alternatywą są dla niego poglądy Szymona Gajowca, który uważa, że Polskę można odbudować drogą stopniowych reform i przeobrażeń. Poglądy głoszone przez Gajowca zyskują jednocześnie aprobatę i wywołują niechęć Baryki. Z jednej strony fascynuje go program "rewolucji bez ofiar", z drugiej - niepokoi go iluzoryczność tej ideologii, która nie ma szans rozwiązać pogłębiającego się kryzysu.

autor: Monika Smuga


 « poprzednia 1 [2]  
   wyślij do znajomego
LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku