INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Postawa ascety w utworze pt. "Legenda o św. Aleksym".

asceza - dobrowolne, stałe i metodyczne ograniczenie życiowych potrzeb w celu osiągnięcia doskonałości, asceta - człowiek praktykujący ascezę.


Jej staropolska wersja zapewne jest tłumaczeniem z włoskiego lub francuskiego i należy do literatury hagiograficznej.
1 Treść utworu.
Utwór przedstawia żywot św. Aleksego. Według niego Aleksy był synem cesarza rzymskiego Eufamijana i jego żony Aglijas. Do dwudziestego czwartego roku życia żył u boku ojca, a gdy je ukończył rodzice postanowili go ożenić z królewną Famijaną. Lecz w noc poślubną Aleksy oddał żonie pierścień ślubny i zapowiedział, że nazajutrz od niej odejdzie. Tak też się stało. Wzioł wszystko swoje srebro i złoto i ruszył w świat. Po drodze rozdał szaty i majątek ubogim a sam modlił się pod drzwiami kościoła. Raz zdarzyło się, że gdy tak siedział pod drzwiami obraz Matki Bożej kazał klucznikowi otworzyć je aby Aleksy mógł wejść do środka. Cud ten został rozpowiedziany w mieście i ludzie uważali go za świętego. Lecz św. Aleksy nie pragnął chwały i postanowił opuścić to miejsce. Chciał udać się do Syrii, lecz los sprawił, że przybył do rodzinnego miasta Rzymu. Tam postanowił zostać do końca życia i cierpieć wszystkie męki. Żył na dworze swojego ojca pod schodami. Każdy go lekceważył i poniżał a nawet wylewano mu na głowę pomyje. Gdy już miał umrzeć napisał list, w którym opisał wszystkie swoje męki. Kiedy umarł w Rzymie zaczęły dziać się cuda. Dzwony same dzwoniły, jego ciało uzdrawiało ludzi. Oprócz tego list, który trzymał w dłoni mogła wyjąć tylko jego wierna żona. Po przeczytaniu go natychmiast ogłoszono, że był on synem cesarza rzymskiego. Od tej pory zaczęto się do niego modlić. Utwór rozpoczyna się apostrofą do Boga o natchnienie dla autora.
Aleksy jest przykładem ascety, człowieka, który dobrowolnie rezygnuje z życiowych przyjemności, prowadzi życie w surowej dyscyplinie zewnętrznej i wewnętrznej. Asceza była jedną z drug, propagowaną przez Kościół, prowadzącą ku bożej chwale i zbawieniu wiecznemu.
2 Cechy Aleksego.
Aleksy był bardzo pobożny, za wszelką cenę chciał służyć Bogu. Nie obchodziło go jego życie. Żył w myśl hasła: "Żyj pamiętając, że umrzesz" i dlatego swoimi uczynkami chciał zasłużyć na zbawienie. Był cierpliwy , gdyż znosił wszystkie udręki i cierpienia. Oprócz tego cechowała go wielka skromność i skrytość. Czyjeś życie stawiał nad własne. Przykładem może być rozdawanie majątku ubogim.
"Rozdał swe rucho żebrakom
srebro, złoto popom, żebrakom
Więc sam pod Kościołem siedział" - miłosierdzie
"Ano Kościół zamkniono
Więc tu leżał podle proga
Falę, proszę swego Boga" - pobożność


3 Rola utworów hagiograficznych w średniowieczu.
Hagiografia (żywotopisarstwo świętych) ukształtowała się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa na Wschodzie (IV-V). Literatura hagiograficzna odgrywała dużą rolę w średniowieczu. Kształtowała osobowość czytelników, zbliżała ich do Boga a jej bohaterowie byli wzorem do naśladowania. Miała na celu zlikwidowanie zła panującego w tym okresie. Oto części żywotu:
a) Prolog - czyli wypowiedź autora, mówi on o przyczynach, dla których opisuje żywot świętego, prosi o pomoc i wyrozumiałość
b) Opis narodzin świętego
c) Cudowne dzieciństwo (pierwsze objawy wspaniałości
d) Młodość świętego (wzrastające cnoty)
e) Małżeństwo (często związane ze ślubem czystości)
f) Ucieczka ascety z domu
g) Cuda czynione przez świętego za życia
h) Prześładowanie, umartwianie
i) Męczeńska śmierć świętego
j) Cuda czynione po śmierci
Autor: Paulina Kłos


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku