INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Która z formuł określających "Lalkę" wydaje Ci się trafniejsza: powieść o miłości, powieść o straconych złudzeniach, powieść-panorama społeczna?

.


POWIEŚĆ O MIŁOŚCI
o skomplikowanej psychice ludzkiej; miłość Wokulskiego do Izabeli jest głównym pniem akcji i jej motorem; obserwacja psychiki i zachowania zakochanego mężczyzny, reakcja kobiety, kolejne etapy uczucia, jego siła; nie jest to jedna miłość w powieści; pani Stawska kocha Stacha (miłość uczciwa, wartościowa), Rzecki kocha się w pani Stawskiej (uczucie ojcowskie, ale nie pozbawione erotyzmu), pani Wąsowska do Wokulskiego, miłość hrabiny Zasławskiej i starszego, Wokulskiego (również uczucie niespełnione)


POWIEŚĆ O STRACONYCH ZŁUDZENIACH,
Według mnie "Lalkę" najtrafniej określa formuła "powieść o straconych złudzeniach". Sąd ten potwierdza fakt że wszyscy bohaterowie "Lalki" żyją złudzeniami, marzeniami.
- Wokulski - idealista uczuciowy, całe życie podporządkowuje jednemu celowi, a mianowicie zdobyciu Izabeli. Jednak nie zauważa on jej wad, gdyż kocha swój idealny obraz Izabeli. Gdy nie osiąga celu próbuje popełnić samobójstwo, załamując się po jej stracie. Rozsądny i twardy człowiek dał się opanować i obezwładnić wyobrażeniu o miłości; uosobieniem ideału była w jego oczach panna Izabela, nie dostrzegał realiów, nie chciał znać prawdy o sytuacji, zatopił się w marzeniach o szczęśliwej miłości.
- Rzecki - idealista polityczny, wierzy w przybycie Napoleona; był maniakiem bonapartyzmu, wierzył, że wyzwolenie przyniesie idea Napoleona wskrzeszona przez jego potomków, nawet prywatną walkę Wokulskiego pojmował jako działania spiskowe; nie przyjmował do wiadomością że są to nierealne rojenia; w osobie i dziedzictwie Napoleona widział możliwość wyzwolenia ojczyzny.
- Ochocki - idealista naukowy, całe życie łudzi się nadzieją że zbuduje maszynę lżejszą od powietrza; zarażony ideą nauki, wchłonęła go magia wiedzy, nieograniczonych możliwości człowieka, marzenie o latających maszynach, pokonaniu niedostępnych dziedzin, tajnikach wiedzy opanowało jego umysł; zawsze pracę badawczą przedkładał nad inne sposoby spędzania czasu


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku