INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Wokulski - romantyk czy pozytywista?

Wokulski reprezentuje "stracone pokolenie" - był już dorosłym człowiekiem, gdy wybuchło powstanie styczniowe i brał w nim udział.


Później przyjął inną postawę - realisty - w jego biografii zmieścił się kawałek romantyzmu i cząstka pozytywizmu - jako bohater literacki ma on elementy obu schematów.
Wokulski jako bohater romantyczny:
* bierze on udział w powstaniu styczniowym - poświęca zatem młodość patriotycznej walce, miłość do ojczyzny jest dla niego ważną sprawą.
* miłość do Izabeli napotyka na trudności przede wszystkim przez nierówność społeczną obojga ludzi. Dlatego jest to od początku romantyczna miłość, dla której przeszkodą staje się konwenans i układy społeczne.
* miłość do Izabeli jest uczuciem wszechogarniającym, paraliżującym umysł Wokulskiego, jedyną jego ideą - jest więc on romantycznym typem kochanka na miarę Gustawa z III cz. "Dziadów".
* tragiczne zakończenie miłości powoduje, że Wokulski próbuje popełnić samobójstwo. Zostaje jednak uratowany o na nowo próbuje podjąć trud życia.
* niejasny, otwarty koniec - wysadzając ruiny Wokulski mógł zginąć, a mógł zniknąć, by rozpocząć kolejny etap życia, być może jako kto inny. Tajemniczość, niejasne okoliczności "śmierci", metamorfoza - oto typowe cechy bohatera romantycznego.

Wokulski jako bohater pozytywistyczny:
* szacunek dla nauki, pragnienie wiedzy, przyznawanie im prymatu nad irracjonalizmem.
* Wokulski jest silną, przedsiębiorczą jednostką - po powstaniu energicznie bierze się w garść i organizuje sobie życie. Dochodzi do fortuny własną pracą i wysiłkiem.
* Wokulski stoi na granicy dwóch światów: upadającego świata arystokracji (kraina Izabeli) i "wstępującego" świata kapitalizmu (świat, do którego należy Wokulski jako bogaty kupiec). Pokrywa się to zresztą ze zderzeniem: odchodzącego romantyzmu (miłość Wokulskiego) i nadchodzącego pozytywizmu (racjonalizm bohatera).
* Wokulski zajmuje się działalnością filantropijną i społeczną - zauważ nędzę biedoty, stara się jej pomóc - realizuje hasło pracy u podstaw.
* elementy "romantyczne" są w przypadku tego bohatera trochę odwrócone: oto będąc młodym rzuca się w wir nauki, w wir walki powstańczej. Dopiero potem następuje prywatny wątek biografii - czyli miłość. W przypadku typowego bohatera romantycznego było zazwyczaj odwrotnie.
Podsumowując: Wokulski jest osobowością na styku dwóch światów. Posiada stare cechy bohatera romantycznego i nowe cechy pozytywisty. Można usłyszeć o nim, że "zginął przywalony resztkami feudalizmu" (Żyd Schumann). Jest nieco sensu w tym twierdzeniu. Gruzy te to nie tylko ruiny zamku, to cały system konwenansów i kanonów arystokracji, a uosobieniem ich jest panna Izabela Łęcka - przyczyna tragedii bohatera.

Autor: Piotr
piter5c@poczta.wp.pl


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku