INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Marcin Borowicz i Andrzej Radek - który chłopiec wzbudza większą sympatię?

Marcin Borowicz i Andrzej Radek to głównymi bohaterowie powieści Stefana Żeromskiego pt."Syzyfowe Prace". Akcja tej powieści rozgrywa się w czasie powstania styczniowego. W tym czasie chłopcy kształcą się i podlegają rusyfikacji. W chwili rozpoczęcia akcji Marcin jest ośmioletnim, tęgim, muskularnym chłopcem. Na jego pięknej twarzy widnieją czarne oczy i gęste brwi. Jego włosy są przystrzyżone na jeża. Pochodzi on ze zubożałej rodziny szlacheckiej. Po powstaniu styczniowym jego rodzice stracili część swej ziemi. Początkowo Marcin zostaje uczniem wiejskiej szkółki w Owczarach, następnie gimnazjalistą w Klerykowie. Ma on szczęśliwe dzieciństwo.


Jeszcze jako ośmioletni chłopiec Marcin jest wesoły, żywy, ciekawy świata. Jest on bardzo przywiązany do matki, która go bardzo rozpieszczała oraz zafascynowany ojcem. Bohater bardzo przeżywa rozstanie z rodziną, w nowym środowisku jest małomówny, nieśmiały, traci pewność siebie. Zaczyna się uczyć samodzielności i radzenia sobie w trudnych sprawach. Ma problemy z językiem rosyjskim i matematyką. W Klerykowie jest on przeciętnym uczniem, stara się nie sprawiać problemów rodzicom. Po śmierci matki ogarnia go smutek, czuje się przygnębiony. Zaczyna szukać autorytetów wśród nauczycieli i ulega rusyfikacji. Imponują mu względy, jakimi darzą go rusyfikatorzy od czasu, gdy poszedł do teatru. Dochodzi nawet do tego, że w swoich referatach Marcin szkaluje ojczyznę. Po niezwykłej lekcji polskiego, na której Bernard Zygier wyrecytował polski wiersz, opamiętuje się. Od tego czasu zaczyna brać udział w konspiracyjnych kółkach samokształceniowych i mści się na swych rusyfikatorach. Dzięki Bernardowi Marcin odzyskuje poczucie własnej narodowości, kształtuje swój system wartości, w którym na pierwszym miejscu stawia: ojczyznę, wolność, niepodległość. Doświadczeniem, które miało duży wpływ na Marcina była jego pierwsza platoniczna miłość do Anny Stogowskiej. Bohater zakochuje się w niej od pierwszego wejrzenia. Ujawnia się wtedy jego wrażliwość, subtelność, delikatność. Codziennie czeka w parku na swą ukochaną. Bardzo cierpi z powodu wyjazdu Biruty.
Andrzej Radek jest synem fornala. Urodził się i mieszkał we wsi Pajęczyn Dolny. Jest zaniedbany, bardzo biednie ubrany, co jest przyczyną naśmiewania się z niego i braku akceptacji wśród kolegów. Dzieciństwo swe spędził między oborą, a chlewikiem. Rodzice się nim nie zajmowali, bo mieli jeszcze młodsze dzieci do upilnowania. Dzięki nauce u wychowawcy dworskich dzieci Paluszkiewicza, poznał wartość wiedzy. Nauczyciel stał się jego autorytetem. Właśnie dzięki niemu skończył szkołę w Pyrzogłowach i wyruszył do Klerykowa, aby dalej się uczyć w tamtejszym gimnazjum.
Andrzej, jak każde wiejskie dziecko sam się wychowywał. Dlatego wcześnie nauczył się radzić ze swymi problemami i jak na swój wiek był bardzo samodzielny. Wcześnie zaczął pracować, jednak trudno było mu wykonywać niektóre obowiązki. Był bardzo zdolny i ciekawy świata. Lubił bardzo dziecinne zabawy, dlatego naśmiewał się z Paluszkiewicza, nazwanego przez niego "Kawka". Szybko się okazało, że jego ciekawość świata wykracza poza granice wsi. Interesowały go bardzo zwierzęta. Nie brakowało mu odwagi i uporu. Zawsze próbuje dopiąć swego celu i nawet mu się to udaje. Uwielbiał swego nauczyciela, na prośbę którego uczył się i nie zaniedbywał szkoły. Mimo młodego wieku zrozumiał, że wiedza będzie poszerzać jego horyzonty i pozwoli mu obrać jakiś własny styl życia. Jest bardzo cierpliwy. Kochał bardzo naukę, na którą w późniejszym czasie zarabiał dając korepetycje. Nigdy nie uległ rusyfikacji mimo wielu nacisków.
Andrzej Radek wzbudza we mnie sympatię, ponieważ jego losy ukazały mi jak trudna może być droga do zdobycia wykształcenia. Radek pochodził z chłopskiej rodziny i nie miał takiego dostępu do nauki jak Borowicz, ale z całych sił próbował się kształcić. Nauka była najważniejszą rzeczą w jego życiu. Mimo to, że rodzice nie przekazali mu naukowego zapału sam potrafił go odnaleźć w kimś innym i odnalazł go. Druga sprawa, która mnie poruszyła to to, że nigdy nie uległ rusyfikacji mimo wielu nacisków i straszenia, że przez to może zostać wydalony ze szkoły z wilczym biletem, który mógłby zakończyć jego karierę naukową. Andrzej Radek jest wzorem do naśladowania. Chciałbym, aby dzisiejsza młodzież podchodziła do życia tak jak on, ponieważ oni nie mają żadnych przeszkód a nie pragną się kształcić.

autor: Michał Augustyn


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku