INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka Stasia Tarkowskiego

Staś Tarkowski jest bohaterem powieści H. Sienkiewicza pt."W pustyni i w puszczy". Urodził się i doszedł do 14 roku życia w Port-Saidzie w Egipcie. Ojciec jego był Polakiem, a matka zmarła przy porodzie matka-Francuzką. Staś nigdy nie widział Polski, znał ją tylko z opowiadań ojca, ale czuł się Polakiem. Ojciec chłopca był starszym inżynierem przy budowie Kanału Sueskiego. Bohater powieści swoich rówieśników przewyższał wzrostem i siłą. Był silny wysportowany i szczupły. Ponieważ dużo przebywał na świeżym powietrzu, zajmując się wiosłowaniem i jazdą konną, cerę miał śniadą i ogorzałą od słońca.


Chłopiec posiadał wiele godnych naśladowania cech charakteru. Podczas wędrówki po Afryce udowodnił swoją odwagę, ambicję w dążeniu do celu, inteligencja i pomysłowość. Pokazał także, że w stosunku do Nel potrafi być troskliwy, opiekuńczy, wyrozumiały i życzliwy. Wykazał się głębokim patriotyzmem. Widać to podczas rozmowy w pociągu do Kairu z kapitanem Glenem, któremu z dumą oświadczył, że jest Polakiem. Baobab, w którym zamieszkał wraz z Nel, nazwał Krakowem. W drodze do Mombasy wykuwał na wielkiej skale napis "Jeszcze Polska...." Staś był także żarliwym chrześcijaninem i krzewił swoją wiarę wśród pogan. Między innymi uczył tej wiary Kalego, Meę i Nasibu.
Syn Władysława Tarkowskiego należał do najlepszych uczniów w Port-Saidzie. Nauczyciele uważali go za niezwykle zdolnego. Wykazywał szczególne zainteresowania historią i geografią. Miał również zdolność do języków. Znał arabski-swahili, mówił biegle po angielsku francusku i po polsku.
Uważam, że Staś jest postacią godną naśladowania. Podziwiam jego odwagę i zaradność. Dzięki tym cechom udało mu się uratować życie swoje i Nel podczas niebezpiecznej wędrówki po Afryce. Ponadto jest mądry, dobrze się uczy, zna wiele języków obcych, co również zasługuje na uznanie. Podoba mi się u niego to, że kocha Polskę, mimo że nigdy jej nie widział. Cały czas myśli o krajach swoich przodków, uważa się za Polaka, a po ślubie z Nel wyjedzie do Polski. Staś Tarkowski jest bohaterem pełnym zalet, i chciałabym wśród swoich rówieśników spotkać osobę podobną do niego.

autor: Marta Wesołowska


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku