INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Lalka - porownanie Rzeckiego i Wokulskiego

Rzecki - naiwny i pełen złudzeń; Wokulski, ze swoją sceptyczną nadświadomością. Porównaj i oceń obu bohaterów.

Naiwny i pełen złudzeń. Należałoby przede wszystkim ustalić granicę, między naiwnością, a "pozytywnym" nastawieniem do świata; z drugiej strony, pomiędzy sceptyczną nadświadomością, a "ksenofobią", czy wręcz nihilizmem. Chociaż obydwie perspektywy są przeciwstawne, leżą na przeciwnych biegunach, to zarówno od jednej jak i od drugiej jest o krok od głupoty. Tak więc to wszystko jest enklawą na morzu bez dna.


Spróbujmy więc bliżej określić położenie bohaterów. Rzecki, jawi się jako człowiek z innej epoki. Zamknięty w trójkącie sklepu, mieszkania... i wspomnień. Człowiek, wychowany w ideach romantycznych, w ideach walki o wolność, który powróciwszy z Węgier, gdzie wcielał w życie owe idee, zastaje świat, który zaczyna burzyć jego światopogląd. Dlatego zamyka się w swojej rzeczywistości, w swojej "stabilizacji". W dzień poświęca się pracy, a wieczorami rozmawia z przyjaciółmi z przeszłości. W tym momencie wkracza Wokulski ze swoimi planami. Idea przyjaźni i oddanie, nie pozwala Rzeckiemu pozostawać nadal w izolowanym środowisku i chcąc, jako przyjaciel, doprowadzić do szczęścia Stanisława "wychodzi" za nim na świat i tutaj, zaczyna się gubić. Rzeczywistość zbytnio się zmieniła, a prawo natury, prawo przystosowania, znakomicie obrazuje tą sytuację. Rzecki w swojej dobroduszności i wierze w ludzi nie potrafi poradzić sobie w świecie, w którym się znajduje. Zbyt często jest oszukiwany, często zraniony. Przed ucieczką podtrzymuje go myśl o szczęściu przyjaciela, które może mu dać tylko miłość. W tym miejscu, Rzecki okazuje się być większym realistą i "sceptykiem" od Wokulskiego.
Wokulski z kolei, to również romantyk, człowiek idei i ideałów, z którymi się utożsamia. Jest to jednak człowiek o sile charakteru, którą można mierzyć jedynie z głębokością jego serca. Człowiek, na którym świat odcisnął swoje piętno, jednakże nie zdołał go złamać, ponieważ wielkość jego charakteru i oddanie dla idei oraz piękno ideałów, podtrzymywała go na duchu i utrzymywała przy życiu. Tak, jest to człowiek, dla którego ideał jest krwią i powietrzem, a idea - zdrowiem. Piętno świata, objawia się tu w realizmie podejścia do rzeczywistości. Realizm sceptyczny, a "pozytywny", czy pozytywistyczny.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku