INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
"Człowiek jest zwierzęciem pytającym"? twierdzenie I. Cortazara potraktuj jako motto swoich rozważań o człowieku i jego naturze.

Człowiek, z punktu widzenia biologicznego jest zwierzęciem, jednak coś nas od zwierząt różni: oprócz ciała mamy rozum, którym się posługujemy, wolną wolę oraz podobno mamy nieśmiertelną duszę, która czyni nas tak wyjątkowymi. Jednak czy to właśnie te cechy sprawiają, że jesteśmy inni od zwierząt? Jak można, o ile w ogóle można, zdefiniować pojecie człowieczeństwa? Kim - czym, jest człowiek? Czy jest to "dwunożna" istota posługująca się rozumem i posiadająca duszę? To chyba jeszcze za mało. Człowiek co prawda jest istota myślącą, tego nie da się wykluczyć, choć w niektórych przypadkach zdaje się to nie być trafnym spostrzeżeniem, jednak czy zwierzęta nie myślą?


Tak więc należy pójść trochę dalej. Człowiek to istota posiadająca rozum, posługująca się nim oraz stawiająca sobie jakieś cele, do których dąży.
"Człowiek jest zwierzęciem pytającym" i to nas wyróżnia. Już od niepamiętnych czasów, nasi przodkowie zastanawiali się, próbowali szukać odpowiedzi na dręczące ich pytania chociażby takie jak: skąd się biorą pioruny? Otaczająca człowieka przyroda dostarczała najwięcej tych pytań, a pytania, na które odpowiedź była nieosiągalna, Grecy na przykład wyjaśnili sobie to w ten sposób, że odpowiedzialny za to był Bóg Zeus który zsyłał na ziemię deszcze, grzmoty i pioruny. Dopiero grecki filozof Sokrates po raz pierwszy zaczął zadawać pytania odnośnie człowieka zaczął się zastanawiać czym jest istota ludzka. Od tego momentu zaczęły rozwijać się nauki, które miały nam jakoś przybliżyć sens naszego bytu, mające nam pomóc zrozumieć po co tu właściwie jesteśmy.
Nie trzeba być ani filozofem ani psychologiem by zauważyć różnice między każdym z nas. To nasza osobowość sprawia, ze jesteśmy tak różni. Z kolei ta osobowość kształtuje się od samego początku naszego istnienia. Mniej więcej w kilka miesięcy po naszych narodzinach pojawia się cos takiego jak świadomość, która to właśnie jest głównym twórcą naszej osobowości.
To jakimi ludźmi będziemy w życiu dorosłym decydują sytuacje, zdarzenia, mające miejsce w naszym dzieciństwie. To one kreują naszą osobowość.
Wraz z wiekiem każdy z nas zaczyna zastanawiać się nad tym wszystkim co nas otacza. Zaczyna zadawać pytania. Małe dziecko zapyta "czemu woda jest mokra" zaś już człowiek dorosły szuka odpowiedzi na znacznie trudniejsze pytania. Można wiec by powiedzieć że całe nasze życie składa się w większości z pytań i odpowiedzi. Można by nawet stwierdzić, ze więcej mamy zawsze pytań niż odpowiedzi na nie.
Od momentu gdy człowiek zaczął się zastanawiać nad otaczającą go rzeczywistością, na wiele pytań uzyskał odpowiedź. Jednak jest tak, że każda nowa odpowiedź rodzi nowe - następne pytanie. Można by się więc teraz na chwilę zastanowić czy aby tych pytań nie jest więcej niż samych odpowiedzi, bo póki co to mamy do czynienia z tzw. "błędnym kołem". Tak było zawsze, jest i chyba będzie, bo człowiek jest taka istotą, że lubi sobie utrudniać życie i zawsze chyba będzie szukał odpowiedzi na jakieś pytania.
Obecnie mamy wiele dziedzin naukowych, które to właśnie powstały dzięki temu, że człowiek ciągle zadaje sobie jakieś pytania, na które próbuje znaleźć odpowiedź. Dzięki naszej niewiedzy poszerzamy swoja wiedzę, gdyż ciągle szukamy, uczymy się, poznajemy to co do tej pory było dla nas zagadką. To jest nasza podróż w nieznane na wielkim statku jakim jest cywilizacja. Teraz jest to ogromna łódź a zaczynaliśmy niemal od zera, od malutkiej żaglówki. Dzięki temu czym jesteśmy,a jesteśmy pożeraczami wiedzy, które wciąż zadają nowe pytania, na które chcemy odpowiedzi by znów móc zadać kolejne pytanie.
Jesteśmy jak silnik, której paliwem są pytania i odpowiedzi, i dopóki będziemy zadawać et pytania by uzyskać odpowiedź, nasz silnik będzie wciąż pracować, będzie napędzać nasz statek, będziemy płynąć do przodu poznając kolejne nieznane by móc je poznać ponownie zadając sobie pytania i szukać na nie odpowiedzi.

autor: Magda Szymala


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku