INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Być człowiekiem - co to dzisiaj znaczy?

Dzisiaj to jest jutro, tylko cokolwiek wcześniej. Ta myśl, kiedyś zasłyszana, ciągle do mnie powraca. W ciągu czasowym, który tworzą pojęcia - dzisiaj i jutro - zabrakło jeszcze jednego elementu: wczoraj. Gdyby ułożyć te wyrazy w ciąg odzwierciedlający chronologię, należałoby ująć: wczoraj, dziś, jutro. Przytoczone pojęcia tworzą linię i jednocześnie cykliczny krąg. Cały czas powtarzamy: wczoraj, dziś, jutro, często nie zwracając uwagi, że jeden dzień mija, drugi następuje i tak ciągle. Czas przechodzi - wczoraj, dziś, jutro, wczoraj ,dziś... Czasami chciałoby się zatrzymać czas. Lecz, niestety, nie można w żaden sposób powstrzymać jego nieubłaganego biegu, tego, że każdy dzień już jutro będzie "wczoraj" i, że tak szybko mija. Czas jest dziwny. Nie da się go cofnąć, nie da się stanąć w miejscu, zatrzymując tym samym. Człowiek jest nieustannie zależny od znacznie silniejszego niż on przemijania. Starzeje się z dnia na dzień, z roku na rok. A czas jakby nic sobie z tego nie robiąc, płynie i płynie (wczoraj ,dziś, jutro...), nie starzeje się!


Czas więc, jak świetnie zauważył Albert Einstein, jest pojęciem względnym. Jednak człowiek jest bardzo konkretny. Żyje w danym mu, określonym czasie i przestrzeni. Nie może być traktowany względnie. Warto więc postawić pytanie czy człowiek - jako istota - zawsze jest taki sam? Jak traktuje sam siebie? Czy w obecnych czasach jest kimś innym, niż powiedzmy sto czy pięćset lat temu? Feuerbach zauważył: "Człowiek jest tym, czym jest".
W ujęciu bliskiej mi filozofii chrześcijańskiej - człowiek jest istotą Bożą, stworzoną na obraz i podobieństwo Boga. Posiada więc pierwiastek boskości, co stawia go najwyżej w hierarchii stworzeń. Ale nie tylko ów pierwiastek sprawia, że może on czuć się w świecie niemalże jak pan. Tym się mianowicie między innymi odróżnia od zwierząt, że nie tylko opanowuje przyrodę w granicach znacznie szerszych, niż to jest dostępne dla zwierząt, a nawet ją przekształca i przystosowuje do swych potrzeb i wymogów.
Nadto - co jest, sądzę, najistotniejsze - wytwarza sobie pewną zupełnie nową rzeczywistość, która raz stworzona, stanowi potem znamienny składnik otaczającego go świata.
Człowiek uprawia ziemię, stawia domy, buduje drogi i koleje. Robią to jednak także niektóre zwierzęta, choć w stopniu znacznie mniej doskonałym i powszechnym. Człowiek jest również zdolny stwarzać dzieła sztuki, teorie naukowe, systemy metafizyczne, języki, państwa, instytucje, a do tego nie może dojść żadne zwierzę.
W jaki sposób Bóg wyraził "pełnomocnictwo" władzy przekazanej Adamowi - ojcu wszystkich ludzi? Otóż - przez upoważnienie do nadania imion wszelkiemu stworzeniu. Bóg stworzył ziemię, góry, rzeki, zwierzęta, kwiaty, ale nazwać je kazał Adamowi. To tak jakby odstąpił rąbka swej siły twórczej i pozwolił człowiekowi zapanować nad wszystkim.
Księga Psalmów mówi, że człowiek to władca nad dziełami bożymi, istota potężna, syn człowieczy, lecz umiłowany przez Boga. W tym ujęciu jest on niewiele mniejszy od niebieskich mocy.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku