INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Powstanie warszawskie w świetle utworu Mirona Białoszewskiego: "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

"Pamiętnik z powstania warszawskiego" powstał pod koniec lat sześćdziesiątych. Jest to artystyczny zapis osobistych przeżyć Białoszewskiego. Narrator i autor to te same osoby. W chwili wybuchu powstania autor miał 22 lata, był studentem. Białoszewski stara się zachować chronologię i podaje miejsca, często dokładne daty, dzień, nawet porę dnia. Szczegóły dotyczą mieszkańców stolicy w czasie powstania warszawskiego.


"Pamiętnik z powstania warszawskiego" jest niezwykłą kroniką 63 dni powstańczej gehenny, obserwowanej oczyma zwykłego cywila. Na genezę utworu złożyła się wieloletnia "gadanina", rozmowy z przyjaciółmi, przywoływane wspomnienia o powstaniu, które dla autora i ludzi z jego generacji stało się kluczowym doświadczeniem.
"Przez dwadzieścia lat nie mogłem o tym pisać. Chociaż tak chciałem. I gadałem o powstaniu. Tym ludziom. Różnym (...) I ciągle myślałem, że mam to powstanie opisać.
A nie wiedziałem (...), że właśnie te podania, te podania, ten sposób nadaje się jako jedyny do opisania."
Narrator - bohater Miron Białoszewski został zaskoczony wybuchem powstania. Nie był jego uczestnikiem, dlatego nie opowiada o walce zbrojnej. Działania wojenne toczą się na drugim planie, zaś na pierwszy plan wysuwa się walka o przetrwanie bohatera, jego rodziny, przyjaciół. W chwili powstania Miron był studentem polonistyki na tajnym uniwersytecie. Nie należał do żadnej organizacji zbrojnej. Ukazana jest reakcja cywila, bezbronnego zamieszanego w wojenną zawieruchę. Bohater przemieszczał się przez różne dzielnice miasta. Pisarz drobiazgowo opisuje proces umierania Warszawy. Ciągle wraca pamięcią do znajomych ulic, które w trakcie walk zmieniały swój wygląd i traciły tożsamość. Pierwsze dni powstania to pożary niszczenia domów. Na ul. Chłodną, przy której mieszkał Białoszewski wraz z matką, spadają bomby, budynki zaczynają się palić, domy rozsypywać w gruzy. Kościoły, zamki, pałace, które przetrwały setki lat, w ciągu kilku godzin zmieniły się w gruzy, ruiny.
Wszystko odmieniało się i zmieniało swoje kształty. Domy, ulice przestawały być do siebie podobne. Chodniki były zasypane gruzami, miasto powoli traciło swoje dawne oblicze.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku