INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
K. Moczarski jako świadek, ofiara i kronikarz zbrodni wojennej.

Kazimierz Moczarski 1907- 1975, publicysta, prozaik, dziennikarz, brał udział w wojnie, walczył w AK w powstaniu warszawskim; jest autorem jedynej książki, wydanej w 1977 r. wywodzącej się z własnych przeżyć (niesłusznie oskarżony, przebywał po wojnie w więzieniu do 1956 r., skazany na śmierć, potem uniewinniony, jakiś czas razem z Jurgenem Stroopem) i odtwarzającej portret socjolog, psycholog. faszystowskiego zbrodniarza wojennego J. Stroopa, likwidatora warszawskiego getta.


Opowieść Moczarskiego łączy formy narracji pamiętnikarskiej, sytuacyjnego dialogu i zamierzonego "wywiadu" z rozmówcą. Bystrość obserwacji i dociekliwość, uważna obiektywizacja przedstawianych spraw i wydarzeń, konstruowanie ich obrazu z dystansu historyka - socjologa; oszczędność, a jednocześnie sugestywność słowa w jednej celi przebywał ze Stroopem i G. SchiIke 225 dni; więziony od 1945 do 1956; w 1952 skazany na karę śmierci, spędził 14 miesięcy w celi śmierci czekając na wykonanie wyroku; został poddany 49 rodzajom różnych tortur; oskarżony o współpracę z Niemcami przez władzę komunistyczną.

Przedstawia rzeczywistość od strony kata, tego, kto miał władzę kaci też poddani uprzedmiotowieniu rodzice: matka dewotka, rodzice katolicy, ojciec srogi, żołnierski, matka rządziła domem obserwowała ulicę (poduszka w oknie), zajmowała się miastem, plotkami, kościołem.

- wpływ wychowania na młodego Stroopa

"Rozkaz jest rozkazem! (...) Władza ma rację, a Bóg to popiera", kiedyś widząc że brat zabrał jego prezent pobił go, matka zbiła za to Józefa, a ojciec pochwalił "jasnookiego potomka" za spranie przywłaszczyciela, choć ten był słabszy.

ojciec: "Bij, synku, nieprzyjaciół jak najmocniej i bez litości, tak jak ja prałem wrogów Vaterlandu i jak wygrzmociłem Knopfa, tego gołodupca spod lasu za usiłowanie kradzieży kury Frau Director Müller!"

ojciec srogi, żołnierski, zaborczy, matka uznawała postępowanie męża; dla Stroopa indywidualizm jest niebezpieczny

Co go kształtowało? - lata dziecinne: zazdrościł tym, którzy mieli, byli kimś, on też chciał być kimś, miał niższe wykształcenie, przeszedł przez kilka kursów prowadzonych przez NSDAP, kiedy miał uzyskać jakieś wyższe stanowisko; pogardzał inteligentami, humanistami był pojętnym odbiorcą ideologii banałów; fascynowała go armia i mundur; wychowany surowo, dlatego zafascynowany wojskiem, sumienny, systematyczny, pedantyczny, słuchał przełożonych (tak był wychowany), na każde pytanie miał jedną odpowiedź
hasła: rozkaz jest rozkazem; porządek musi być, każda władza ma rację, każda władza jest święta; władza decyduje on wykonuje, nie obwinia się przyjmuje hasła bez podważania. miał być podstawą państwa totalitarnego, jednostka nie ma prawa bytu, przeszkadza.
- kursy w Dahau jako pułkownik, uczono sprawności fizycznej, wychowania politycznego;

"Mein Kampf biografia Hitlera, przedmioty miały służyć indoktrynacji, zaprzeczenie pogłębiania wiedzy; skutki, jeden z lepszych znawców ras, chciał być podobny do nordyka, zmienił imię Józef na Jurgen, jego pierwotne imię nie przystawało do wizerunku jego postawy

-poglądy: Żydzi, cyganie to nie ludzie, ich krew i tkanki są inne, wierzył w to, od tego to już krok do zabijania jako nie ludzi; chłopki rumuńskie - brzydkie; wykorzystał ją mimo, iż przyrównał do dzikich stworzeń; czuł się pełnoprawnym mężczyzną, nie przeszkadzało mu, że ona jest niższej rasy; ożenił się z Kate - zapewniało mu to wspięcie się na wyższe stanowisko; cenna biblioteka teścia była niczym, sprzedał ją, dziwił się, że książki mogą być tak cenne.

- o kościele: wg. niego Chrystus był półnordykiem, ojciec był Germaninem
- za pierwszą wojnę i klęskę Niemiec w drugiej odpowiedzialni byli Żydzi, komuniści i masoni
- możliwość kariery przez wstąpienie do NSDAP i SS, zdobył to, czego chciał, poczucie wielkości, władza, dom, rodzina, majątek, pieniądze
- w wojsku, polityce brak litości i współczucia dla współtowarzyszy; miał we krwi kult wojny jako instrumentu porachunków i metody zagarnięcia dóbr dla swego kraju i dla
siebie; uważał, że wojna jest "selekcyjnym zabiegiem biologicznym i psychologicznym koniecznym dla każdego narodu"
- antyintelektualizm i antychrześcijaństwo
- wiedza o świecie z ułamków, propaganda niemiecka wszystko, co głosi, czyni z pełnym przekonaniem, np. twierdzi, że wszystkie Francuzki to prostytutki, o narodach jego zdaniem świadczyć miały alkohole, jakie się tam pije
- małżeństwo z kobietą innej kultury - dzieci mieszańcami, nie mógłby osiągnąć kariery, wstąpić do SS

Stroop o likwidacji getta: zmniejsza straty Niemców, nie mówi o bohaterstwie Żydów, podaje błędne liczby poległych; do XIV rozdziału (do akcji w getcie) jest to zapis luźnej rozmowy, jednak kiedy rozmawiają o powstaniu, wyczuwa się zmianę atmosfery.

Moczarski dotąd stojący jakby na uboczu rozmowy wyłania się, przedstawia swoje opinie i odczucia, czasem na wspomnienie u uwagi Stroopa odzywa się ze wzburzeniem, czasami zmusza Stroopa do mówienia, czasem tamten mówi całkiem z własnej woli, odczuwając taką potrzebę.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku