INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Jakie uzasadnienie filozoficzne mają w "Granicy" Zofii Nałkowskiej sprzeczne opinie o bohaterze Zenonie Ziembiewiczu.

"Granica" Zofii Nałkowskiej jest niewątpliwie bardzo ciekawą pozycją w lit. międzywojennej. Nosi ona cechy powieści realistycznej, ale autorka rezygnuje z narratora wszechwiedzącego.


Świat przedst. ukazywany jest z perspektywy różnych osób, nie mamy o nim pełnej i pewnej wiedzy, jaką dysponował narrator wszechwiedzący. Trudno jest, więc w zdecydowany sposób ocenić boh.. W utworze pojawiają się różne opinie o Zenonie Ziembiewiczu. Narratorka podkreśla ten fakt już na pierwszych stronach książki. Zresztą w oryginalny sposób pisarka tworzy losy swojego boh.. Najpierw informuje o jego śmierci, która jest tragiczna i zagadkowa. Właśnie ta śmierć staje się przyczyną plotek i okazja do wygłaszania różnych opinii o Zenonie. Dla jednych był czł. uczciwym, dobrym i szlachetnym a dla innych zakłamanym, nieuczciwym, karierowiczem i łajdakiem. Nałkowska znajduje filozoficzne uzasadnienie dla takich różnych opinii. Sprowadza się ona do tego, że czł. jest istotą skomplikowaną. Nie wiemy o ludziach nic pewnego i dlatego niektóre opinie mogą być krzywdzące. Czł. jest istotą nieznaną nawet dla samego siebie. Ziembiewicz doskonale wie, jaki nie powinien być. Zawsze brzydził się tym co robił jego ojciec. Dość wcześniej zdał sobie sprawę z tego, że starszy pan Ziembiewicz to próżniak i egoista uganiający się za wiejskimi dziewczynami. Zenon postanawia, że nigdy nie powtórzy błędu ojca. A jednak przeżywa taki moment, kiedy nie panuje nad własną biologią. On również uwodzi prostą dziewczynę choć wcale tego nie chciał. Kontynuuje ten związek choć jest to sprzeczne z jego kodeksem moralnym. Zenon krzywdzi w ten sposób aż 2 istoty: żonę i kochankę (Justynę). Sugeruje również Justynie aborcję. Bo właśnie wtedy, gdy dziewczyna mówi o ciąży oddaje jej pieniądze. Dawno zapomniany dług rodziców. Sugestia jest tak oczywista, że Justyna prosta dziewczyna, bez wykształcenia idzie przerwać ciążę. Zenon nie jest czł. bez sumienia. Nie zostawia Justyny samej sobie, pomaga jej, ale przecież stało się coś czego nie chciał. Nałkowska zauważa jeszcze jeden aspekt tej sprawy. Czł. często przekracza cieniutką, niewidzialną granicę, za którą kryje się ludzka krzywda. Zenon poświęca wszystko karierze bo taki jest świat w jakim żyje. A potem te różne opinie o nim. Bo czł. zna jakiś swój określony wizerunek.
Jednak bardzo często ludzie dostrzegają w nim zupełnie coś innego. I tu Nałkowska dodaje. Jest się takim jak o nas myślą inni. Bo czł. jest istotą społeczną i musi się liczyć z opinią innych.
Autor: Piotr
piter5c@poczta.wp.pl


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku