INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Kim jest Judym? Czy to tylko postać tragiczna, czy może zwycięska?

Tomasz Judym z powieści "Ludzie Bezdomni" Stefana Żeromskiego jest postacią tragiczną, ale można też wskazać sytuacje, zdarzenia i cechy charakteru, które czynią z niego postać zwycięzcy.


Judym był młodym lekarzem - chirurgiem. Pochodził z biednej rodziny i tylko jemu z całej familii udało się do czegoś dojść, zostać kimś poważanym. Tomasz był człowiekiem wrażliwym na piękno i nieobojętnym na sztukę. Potwierdza to choćby jego wizyta w Luwrze.
Przez pewien czas odbywał praktyki w Paryżu. Po powrocie do Warszawy, swojego rodzinnego miasta zobaczył inny świat. Spotkał tu brata Wiktora pracującego w fabryce a dokładniej w stalowni. Już przy wzajemnym przedstawianiu się można zauważyć, że Wiktor jest dumny, iż ma brata lekarza. Tomasz jest jednak człowiekiem skromnym i nie szczyci się przed wszystkimi swoim zawodem.
Z rozmowy braci dowiadujemy się, że osobą, która przyczyniła się do osiągnięcia sukcesu przez Judyma była jego ciotka, fakt ten go bardzo onieśmiela. Zamieszkał on z nią gdy był młodym chłopcem, lecz nie można powiedzieć by miał spokojne dzieciństwo. Jego ciotka była hazardzistką.
Wynajmowała pokoje w swoim domu a jedynymi dobrymi rzeczami, które spotkały naszego bohatera ze strony ciotki był dach nad głową i korepetytor, który pomagał Tomaszowi w nauce - Radek.


Powróćmy jednak do wizyty Judyma we fabryce. Jego uwagę zwróciła tu rutyna i automatyczność pracujących w niej ludzi a także to co zobaczył wcześniej na ulicach Paryża i Warszawy - brud, kurz i brak przestrzegania jakichkolwiek zasad higieny osobistej. Tym problemem zajmował się już wcześniej w Paryżu. Postanawił więc wygłosić wykład na ten temat higieny u doktora Czernisza, znanego i szanowanego lekarza, który zresztą zachęca go do tego - sądząc, iż Judym jest człowiekiem kompetentnym i poważnym a ponadto był przecież w Paryżu.
Tomasz wygłasza swoje teorie, ukazując swoje prawdziwe oblicze człowieka, który troszczy się o najbiedniejszych. Tutaj widać jego bohaterstwo i odwagę. Mimo, że "koledzy" lekarze odnoszą się do jego tez nieprzychylnie nie przestaje czytać.
Po wystąpieniu odezwały się głosy sprzeciwu wobec zamysłów Judyma. Niektórzy nawet z niego drwili - była to jego porażka i tragedia, której się obawiał.
Tomasz postanowił otworzyć własny gabinet i tak też zrobił, jednak nikt nie przychodził do niego. Zrozumiał, że bardzo szybko zrobiłby karierę gdyby "zbliżył się do ludzi wybitnych", jednak był on człowiekiem silnego charakteru i nie chciał rezygnować z drogi jaką obrał wcześniej. Z czasem jednak został zmuszony przez warunki materialne do wyjazdu z Warszawy i zostania asystentem doktora Węglichowskiego.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku