INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Zdefiniuj termin: postawa dekadencka, odwołując się do znanego Ci wiersza K. Przerwy-Tetmajera "Koniec wieku XIX".

DEKADENTYZM-jest to stan emocjonalny uznający kryzys moralności i kultury. Ludzkość zmierza ku katastrofie (proroctwa końca świata) jej los jest tragiczny stąd pesymizm, niemoc, niechęć, apatia.


Słynny antymanifest pokoleniowy "Koniec wieku XIX" jest wyznaniem niewiary człowieka z końca wieku, który nie znajduje żadnej trwałej wartości w otaczającym go świecie Wszystko zostaje poddane Nie ma sensu przekleństwo ani wzgarda i ironia Nie jesteśmy w stanie poznać przyszłego bytu, świat Jest zagadką. Wiara nie daje ukojenia. "Modliła?... lecz niewielu tylko oko mami /Oko w trójkąt wprawione i na świat patrzące". Walka też jest absurdalna, bowiem człowiek w obliczu losu jest jak "mrówka rzucona na szyny, która ma walczyć "z pociągiem nadchodzącym w pędzie". Rezygnacja nie zmniejsza bólu, a nadmierne użycie nie zaspakaja ciągłego nienasycenia. Człowiek jest, więc całkowicie bezradny wobec życia, nie znajduje w nim nic trwałego i przynoszącego szczęście. Dawne wiary poprzedniego pokolenia przeżyły się i pozostała pustka, odpowiedzią na pytanie o wartości człowieka końca XIX w. jest milczenie.
Ten wiersz nie podaje żadnych nowych idei i wartości, jakimi chcą się kierować młodzi ludzie, choć jednocześnie neguje wszystkie dotychczasowe.
Utwór ten jest manifestem ideowym pokolenia dekadenckiego. Poeta kreśli w nim portret duchowy człowieka końca wieku - dekadenta. Podmiot liryczny próbuje znaleźć odpowiedź na pytania nurtujące ludzi przełomu wieków. Zastanawia się jak żyć, jaką postawę przyjąć wobec świata i ludzi, jakimi kierować się wartościami. Człowiek końca wieku jest rozczarowany przeszłością, a przyszłość jest dla niego wielką niewiadomą. Nie wierzy w rozumową możliwość poznania świata. Zastanawia się, czy warto walczyć o przyszłość, czy walka ma jakiś sens. A może lepiej poddać się rezygnacji, może człowiek z góry skazany jest na przegraną. Poeta stawia szereg pytań, na które nie może znaleźć odpowiedzi. Świat, który go otacza potęguje tylko samotność, strach przed życiem, w którym nie ma żadnych stałych wartości, nawet wiara w Boga została zatracona. Człowiek końca wieku jest samotny, bezradny, nie jest w stanie podjąć jakiegokolwiek działania, jedyne na co może się zdobyć, to milczenie i bierność. Dekadentyzm był stanem emocjonalnym, uznającym kryzys moralności i kultury. Według dekadentyzmu ludzkość zmierza ku katastrofie, jej los jest tragiczny, stąd pesymizm, niechęć, niemoc.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku