INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Bohaterowie Stefana Żeromskiego - spadkobiercy romantyków.

Stefan Żeromski to jeden z najznakomitszych polskich pisarzy z okresu młodej polski i dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie on jako jeden z nielicznych dostrzegał najbardziej nędzę i niedolę biednych.


Jednym z utworów, w których Żeromski ukazuje walkę ze złem - biedą, jest "Siłaczka". Gł. boh. tego opow. są Stanisława Bozowska i Paweł Obarecki. Postacie te łączy wiara w ich społeczne posłannictwo oraz ideały pracy u podstaw. Oboje również wyruszają na prowincję, aby realizować swoje ideały w walce z zacofaniem i biedą. Ona jako nauczycielka a on jako lekarz. Stanisława szerzy na zacofanej wsi swoją naukę. Pragnie ona zlikwidować zacofanie i ciemnotę ludności wiejskiej. Wierzy ona w swoje społeczne posłannictwo. By w pełni poświęcić się swej walce rezygnuje ona ze szczęścia osobistego. Swoją działalność oświatową traktuje jako obowiązek względem społeczeństwa i nakaz moralny, który każe jej podjąć walkę z krzywdą wiejskiego ludu. Jej całkowite poświęcenie doprowadza do tego, że żyje ona w trudnych warunkach materialnych, jednak chęć realizacji swoich ideałów pomaga jej przezwyciężyć wszelkie przeszkody. Mimo złego stanu zdrowia do końca trwa ona na swoim posterunku pełnej wyrzeczeń pracy. Wierzy ona głęboko w zwycięstwo swoich dążeń i wysiłków. Niestety jej walkę z zacofaniem wsi przerywa śmierć. Losy Pawła są zupełnie inne. Jest on także pełen ideałów pracy u podstaw. Gdy rozpoczyna pracę pragnie nieść pomoc tym najbiedniejszym. Jest on pełen zapału i energii do pracy. Już na samym początku podejmuje walkę z tutejszym aptekarzem, który sprzedaje ludziom wyprodukowane przez siebie leki, które nie mają żadnych wartości. Nie przynosi to jednak żadnych efektów.
I wtedy Obarecki postanawia działać na własną rękę. Po zakupie podręcznej apteczki jeździ on po okolicznych wsiach do chorych. Wśród mieszkańców staje się czł. podejrzanym. Krążą nawet plotki, iż obcuje on z duchami. Szerzy on także wśród ludzi biednych nawyk higieny osobistej. Gdy widzi, że jego praca nie przynosi efektów rezygnuje on ze swoich ideałów. Dopiero śmierć Stanisławy, jego dawnej miłości, uświadamia mu jego błąd, lecz tylko na krótko.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku