INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Możliwość sojuszu inteligencji i chłopstwa w "Weselu".

Autorem utworu jest Stanisław Wyspiański. Z powstaniem "Wesela" wiążą się pewne realia. Tematem jest autentyczne wesele osoby inteligentnej z chłopką.


Trzeba tu także podać, iż Wyspiański także miał za żonę wiejską dziewczynę. Z reguły w jednej scenie wyst. 2 osoby. Jest to tak zwana kompozycja szopkowa.
Inteligencja w utworze wywodzi się ze szlachty. Chłopi byli poddanymi szlachty i wycierpieli wiele krzywd. Inteligencja nie może zapomnieć chłopom powstania i rabacji Jakuba Szeli. Te 2 klasy są wobec siebie nieufne. Czepiec uważa chłopów za ociemniałych. Uważa on, że nie powinni oni brać udziału w życiu politycznym. Inteligencja nie dostrzega, że chłopi interesują się polityką. Inteligencja wytworzyła sobie wizerunek wsi spokojnej, sielskiej, zdrowej takiej wsi, której uroki opiewał Jan Kochanowski w swoich pieśniach. Dlatego Stanisław Wyspiański używa cytatu: "Wsi spokojna, wsi wesoła". Inteligencja uważa, że chłop nie powinien wychodzić poza wieś i nie niszczyć tego obrazu wsi spokojnej i sielskiej. Panowie boją się wypuścić chłopa poza wieś, gdyż obawiają się buntu. Chłopi mają poczucie dumy. Przypominają Głowackiego - boh. powstania kościuszkowskiego. Chłop ma też poczucie własnej siły. Inteligencję fascynuje folklor i siła chłopa. Między chłopami a inteligencją panuje dystans. Inteligencja nie wie nic na temat pracy chłopa i jego wysiłku. stąd też wypływa brak zrozumienia.
Pan młody prezentuje postawę chłopomanii, tzn. naśladuje chłopskie zwyczaje i styl życia, ponieważ fascynuje go folklor, tężyzna fizyczna chłopów. Chłopomanię skrytykował Żyd. Pan młody jako chłopoman traktowany jest przez Wyspiańskiego z ironią. Wieś traktowana jest jako temat do poezji. Prostota ludu została przeciwstawiona zepsuciu, jakie panuje w mieście. Chłopi są środkiem zainteresowania, powierzchownego inteligencji. Inteligencja zniża swoje wysokie loty do poziomu mentalności chłopa, uważając, że w ten sposób postępuje zgodnie z interesem społecznym. W "Weselu" Wyspiański ukazuje złudzenia, słabości i zakłamanie inteligencji, jej brak zdecydowania, udawane jednanie się z ludem, sztuczne przeżycia i nierealne pragnienia. Inteligencja pełna jest złudzeń i wielkich słów, które w praktycznym życiu nic nie znaczą.
Myślę, że takiej możliwości nie ma. Sądzę tak dlatego, że obie te klasy społeczne są od siebie zupełnie inne. Posiadają wiele cech odmiennych, których nie można ze sobą pogodzić.
Ale być może Wyspiański widział taki sojusz poprzez małżeństwa inteligencji z chłopami. Co mogłoby doprowadzić do załagodzenia napięcia między tymi klasami społecznymi. Być może tak zaangażował się w ten sojusz, iż dla poświęcenia sam się ożenił z chłopką. Trzeba dodać, iż takie małżeństwa były bardzo wygodne, szczególnie dla poetów, ponieważ ta prosta wiejska dziewczyna nie mieszała się do spraw męża, czym w dużym stopniu ułatwiała mu tworzenie. Czyniła to zajmując się domem i dziećmi, wyręczając tym samym męża inteligenta z pewnego rodzaju obowiązków.

Autor: Piotr
piter5c@poczta.wp.pl


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku