INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Odwołując się do załączonego fragmentu powieści Lord Jim Józefa Conrada oraz kreacji tytułowego bohatera Kordiana Juliusza Słowackiego, wyjaśnij istotę postawy romantycznej

Kordian jest przykładem bohatera romantycznego. Gdy go poznajemy ma piętnaście lat i cierpi na "chorobę wieku" , która w dramacie nosi miano "jaskółczego niepokoju". Kordian odczuwa nudę i niechęć do życia, które według niego jest bezsensu i pozbawione celu. Spotyka go również nieszczęśliwa miłość do Laury, kobiety starszej od niego o kilka lat. Laura traktowała go lekceważąco, jak małego chłopca, a nawet kpi sobie z niego. Kordian popada w różne nastroje, jest on skomplikowaną psychologicznie postacią : "... sto we mnie żądz, sto uczuć, sto uwiędłych liści", to wewnętrzne rozdarcie i ból istnienia doprowadza do nieudanej próby samobójstwa.


W kolejnym etapie swego życia, jest wędrowcem, który poszukuje prawd życiowych, wartości kulturowych, szans politycznych, zdobywa życiowe doświadczenie. Poznaje prawdę o ludziach "Na podbitych Polaków pierwszy klątwę rzucę" - mówi papież głowa Kościoła. Wtedy Kordian traci złudzenia, buntuje się, dorasta i przeżywa wewnętrzną przemianę, postanawia walczyć za złem. Staje się patriotą, typowym wzorem Polaka, który "mierzy siły nie zamiary" wiele marzy i rozmyśla o bohaterskich czynach, chce dużo zdziałać, lecz między jego ideologią a czynem rozciąga się przepaść. Chce walczyć o wolność ojczyzny i zostać przywódcą, ale nie pragnie otrzymać "żądzy dusz", jak Konrad. Chce on, aby ludzie dobrowolnie mu się podporządkowali. Kordian zaczyna wierzyć w swe siły, uważa się za wyjątkowego: "Jam jest posąg człowieka, na posągu świata". Kolejny etap to Kordian - spiskowiec, lecz ta sytuacja go przerasta i jego zamiar udaremnia jego własna słabość psychiczna, doprowadzająca do rozdarcia, które znajduje uosobienie w postaci strachu i imaginacji. Przeżywa głębokie załamanie. W końcu pragnie złożyć swe życie w ofierze ojczyźnie. Uważa, że powinien dotrzymać danego słowa, bo inaczej straci honor.
Bohater romantyczny. Przede wszystkim należy podkreślić, że "duchowe rozterki romantyczne" występują o osobników w okresie młodzieńczym; jakoś trudno wyobrazić sobie wiekowego staruszka targanego przez romantyczną burzę uczuć. Nasz bohater to człowiek tajemniczy, wrażliwy, samotny, nie rozumiany przez innych ludzi, wyobcowany i nieszczęśliwie zakochany ? współczesny młody człowiek w takiej sytuacji natychmiast wyskoczyłby z dziesiątego piętra. Jednak romantyk pomimo przytłaczającego uczucia samotności, przewrażliwienia na granicy obłędu, odtrącenia przez ukochaną osobę, rozdarcia wewnętrznego znajduje energię na przeistoczenie. Nieodparta chęć przemiany z obrzydliwej (myślę o negatywnych cechach charakteru) larwy w idealnego pod każdym względem motyla. Nawet platoniczna miłość motyla do pięknego kwiatu pomimo bliskiego kontaktu przy zapylaniu jest nieskazitelnie czysta. Ta nieskazitelność, chęć metamorfozy to ukryty bunt przeciwko twardym, ale jakże ponadczasowym, nieugiętym i niepowtarzalnym ramom dekalogu ? to przeistoczenie jest niezmiernie ważny w życiu bohatera romantycznego, to chwila buntu, przemiana z nieszczęśnika zapatrzonego w siebie i we własne problemy, w bojownika o sprawę ogólną, posiada chęć działania, szuka sposobu walki ze złem. Wzorce takich postaw wynoszone są na piedestały charakterów ludzkich chyba po to, aby zmusić młodych ludzi do walki, pomimo że w dzisiejszych czasach z zasadzie młode pokolenia stoją na przegranej pozycji. Bohater romantyczny w realiach współczesnej pseudo kultury i kompletnej degradacji poczucia patriotyzmu ? po prostu nie ma racji bytu. Tak więc, istota postawy romantycznej jest w dzisiejszych czasach jak język łaciński ? zupełnie martwa.

autor: Zosia S.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku