INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
"Pamiętaj, że jesteś tylko człowiekiem" - na podstawie utworu Adama Mickiewicza "Dziady cz. II".

Adam Mickiewicz w drugiej części "Dziadów" ukazuje czytelnikowi stary obrzęd dziadów, polegający na wzywaniu duchów czyśćcowych zmarłych mieszkańców wioski. Ma on na celu niesienie pomocy duchom w odbyciu pokuty i dostaniu się do nieba, a także uzmysłowienie czytelnikowi, że nasze postępowanie za życia ziemskiego będzie wagą nagrody lub kary w życiu wiecznym. W utworze pojawiają się cztery kolejne duchy, z których trzy prezentują swoją postawę. Pierwsze są wzywane duchy lekkie. Pojawiają się dzieci, których jedyną winą jest to, że nie zaznały w życiu goryczy, tak, więc nie mogą dostać się do nieba.


Dostają ziarenko gorczycy i w ten sposób mogą wydostać się z czyśćca. Morałem pojawienia się tych zjaw jest to, że, człowiek nie może sprzeciwiać się swojemu człowieczeństwu, musi doświadczyć wszystkiego, co ludzkie i po ludzku traktować innych.

"? według Bożego rozkazu:
Kto nie zaznał goryczy ni razu,
Ten nie dozna słodyczy w niebie."

Potem pojawia się duch ciężki pana, który nie znał litości dla swoich poddanych, ludzie ptaki opowiadają swoje historie związane z prześladowaniami ze strony pana, który teraz musi cierpieć męki biedaków - wieczny głód - ptaki latają wokół niego wyjadając wszystko, do czego tylko sięgnie. Jest on duchem takiego przestępcy, któremu nic jednak już nie pomoże, ponieważ ludzie mogą pomóc tylko komuś, kto kiedyś był człowiekiem a to wiąże się sprawiedliwością wobec każdego człowieka, z równością społeczną.

"? kto nie był ni razu człowiekiem,
Temu człowiek nic nie pomoże"

Na końcu wzywane są duchy średnie: pojawia się duch pasterki Zosi, która bujała przez całe życie w obłokach nie zwracając uwagi na swych wielbicieli oraz nie próbując nikogo pokochać i zrozumieć ich uczuć. Za tę obojętność nie może się teraz dostać do nieba, prosi, więc o pochwycenie przez chłopców i przyciągnięcie na chwilę do ziemi. Guślarz przekazuje jej wiadomość, że jej pokuta skończy się za dwa lata.

"? według Bożego rozkazu:
Kto nie dotknął ziemi ni razu,
Ten nigdy nie może być w niebie"

Autor w tym utworze chce przekazać nam bardzo istotne przesłanie. Wprawdzie jesteśmy tylko ludźmi i popełnianie błędów leży w naszej naturze, jednak musimy się starać, aby nasze życie opierało się na zasadzie osiągnięcia pełni człowieczeństwa, doznania wszystkiego, co ludzkie: miłości, cierpienia, traktowania innych ludzi z szacunkiem. Musimy się starać przeżyć godnie ten okres na ziemi, nie wyrządzając nikomu żadnych krzywd, aby móc osiągnąć pełnię szczęścia w życiu wiecznym.

autor: Agnieszka Kolecka, kl. I f


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku