INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Ludowa moralistyka w "Balladach" i II części "Dziadów"

Adam Mickiewicz przedstawił w balladach świat pełen dziwności, tajemniczości i ludowych zasad moralnych. Tworząc ballady, poeta czerpał z folkloru, ukazał niesamowitość świata i tkwiąca w nim tajemnicę. Próbował on z ludowego punktu widzenia rozpatrywać i osądzać konflikty moralne. Temat ballad wzięty był z wierzeń i wyobrażeń ludowych. Odsłaniają one poglądy i przekonania ludu na temat dobra i zła, rozwijają zasady moralne, które odpowiadają wyobrażeniom ludowym.


Utworem programowym tego okresu jest wiersz pt.: "Romantyczność". Bohaterka utworu Karusia miała narzeczonego Jasia, który zmarł przed dwoma laty. Dziewczyna ma świadomość jego śmierci, ale równocześnie w sposób namacalny odczuwa jego obecność. Wymawiając słowa:
"Czucie i wiara silniej mówi do mnie
Niż mędrca szkiełko i oko"
poeta opowiada się po stronie tych, którzy dostrzegają świat inny, niż tylko dający się ogarnąć w kategoriach rozumowych. Dziewczyna, której zdaje się, że widzi zmarłego kochanka, nie zasługuje na zlekceważenie.
"Miej serce i patrzaj w serce" -
mówi narrator, stawiając wyżej uczucia i wierzenia, gdyż rozumie ludzkie cierpienie. Poeta wyraźnie solidaryzuje się z poglądami ludu na świat i życie, mówi o tym że nie wolno gardzić mądrością ludową i lekceważyć wierzeń ludowych.
Kolejną balladą Mickiewicza jest historia pani, która zabiła męża, gdy był on na wojnie, zatytułowana "Lilie". Targa nią niepokój wewnętrzny, ogarnia przerażenie, gdy dowiaduje się o możliwości wykrycia zbrodni. Na grobie męża zasiała lilie, z których jego bracia starający się o jej rękę upletli wianki. Doszło do kłótni i wtedy pojawił się duch zmarłego. Ukarał wszystkich śmiercią, a cerkiew się zapadła. Ukazana jest tu prawda moralna mówiąca o tym, że każda zbrodnia musi być ukarana, jeśli nie przez ludzi to przez naturę. Pokazuje istnienie zaświatów i przywołuje ludowe przekonania na temat wymierzania sprawiedliwości.
W "Rybce" poznajemy historię wiejskiej dziewczyny uwiedzionej przez pana. Wykorzystana i porzucona z dziecięciem zostaje zamieniona w rybkę, w ten sposób natura ocaliła ja przed samobójstwem. Odtąd przypływa na brzeg jeziora, ażeby nakarmić dziecko, którym opiekuje się służący, człowiek z ludu. Ukazany jest tu problem nierówności społecznej, krzywdy chłopskiej, tak często spotykanej w życiu. Ostatecznie jednak pan i jego żona zostali zamienieni w głaz. Karę wymierzyła natura. Obok świata rzeczywistego istnieje fantastyczny. Zachowany jest niezwykły nastrój, typowy dla ballad.
Ballada "Świteź" przedstawia historię jeziora Świteź powstałego w tajemniczych okolicznościach na miejscu miasta o tej samej nazwie. W sytuacji zagrożenia kobiet i dzieci córka władcy prosi Boga o śmierć. Miasto zostaje zalane wodą, a mieszkańcy zostają zamienieni w kwiaty (cary), mające tajemną moc uśmiercania. W ten sposób karani byli najeźdźcy, którzy bezpośrednio przyczynili się do unicestwienia miasta i mieszkańców. Jest to wiec kolejna ballada ukazująca wierzenia ludowe, mówiące o tym, że nie ma zbrodni bez kary, którą wymierza tu natura.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku