INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Bohaterowie romantyczni- bliscy czy dalecy współczesnemu człowiekowi?

Przedmiotem szczególnych zainteresowań romantyków stała się przede wszystkim ludzka osobowość. Moim zadaniem jest rozważenie, w jakim stopniu człowiek żyjący w XXI wieku, jest podobny do swoich romantycznych przodków. Swoją analizę oprę na charakterystyce bohaterów romantycznych lub - typów - wykreowanych w tym czasie. Tytułowy bohater powieści epistolarnej J. W. Goethego - "Cierpienia młodego Wertera" jest młodzieńcem, który w małej miejscowości poznaje kobietę - Lottę i zakochuje się w niej. Lotta jest dla niego "bliźniaczą duszą" i ma dla niego cechy osoby nadludzkiej. Wydawałoby się, że na drodze do ich szczęścia nie może stanąć nic. Czy aby na pewno?


Jak każde romantyczne uczucie, miłość Wertera jest nieszczęśliwa. Jego ukochana jest zaręczona z mężczyzną z jej środowiska - Albertem. Jednak uczuciowy Werter nie robi nic, żeby żyć u boku swojej miłości.
Jak odmienne jest postępowanie współczesnego człowieka. W dzisiejszych czasach ludzie dla prawdziwej miłości są w stanie poświęcić wiele.( Zawsze jednak można znaleźć wyjątki). Aby być z ukochaną im osobą pokonują liczne bariery: sprzeciw rodziny,bariery językowe, narodowościowe, materialne, problemy związane z nietolerancją ludzi o kolorze skóry innym niż biały....Według mnie postawa Wertera nie świadczy o prawdziwym uczuciu. Gdyby kiedyś po spotkaniu mojej - drugiej połowy - stanęła nam na drodze jakaś przeszkoda, to dla mnie o prawdziwości łączącej nas więzi świadczyłoby nasze zaangażowanie w jej pokonanie.
Werter był również człowiekiem, bardzo wrażliwym na naturę. Była ona dla niego balsamem duszy i widzialnym obrazem Pana Boga na ziemi. Świadczy o tym między innymi jego opis "doliny".

*"Gdy urocza dolina paruje wkoło mnie, gdy wysokie słonce spoczywa na powierzchni nieprzenikliwego mroku mego lasu...gdy czuję bliżej swego serca wśród ździebeł tych niezliczonych rojenie się drobnego światka, niezbadanych postaci wszystkich robaczków i komarów, i czuję obecność Wszechmogącego, który unosząc się w wiecznej szczęśliwości dzierży nas i zachowuje; mój przyjacielu, gdy mierzchnie mi w oczach, a świat dokolny i niebo całkowicie w mojej spoczywa duszy jak postać ukochanej".

Dziś tez można spotkać wielu ludzi, którzy uwielbiają spędzać czas na łonie natury. To, co pierwotne pozwala im się oddalić od codziennego życia - zgiełku miast, problemów oraz rozterek.
Po ślubie ukochanej Werter odczuwa cała gamę uczuć. Nieszczęśliwy kochanek porywa się na romantyczny "gest" - samobójstwo.
Jak nazwano by dziś Wertera? Oczywiście znaleźliby się tacy, których zachwyciłby. Lecz po pewnym czasie tak jak większość społeczeństwa nazwaliby go po prostu osobą niezrównoważoną psychicznie, wariatem, szaleńcem.


Miłość kolejnego omawianego przeze mnie bohatera również nie uległa spełnieniu, czego skutkiem była puszka Pandory. Giaur Georga Bayrona przybywa do Turcji, gdzie zakochuje się w nałożnicy - żonie Hassana Leili. Za zdradę została ona utopiona pod osłoną nocy. Zrozpaczony Giaur postanawia pomścić Leilę zabijając Hassana.
Tak z pewnością nie postępuje mężczyzna XXI wieku po utracie ukochanej. Jest to dla nas zachowanie absurdalne i niepojęte. Niestety nie brak nam szaleńców, którzy zabijając tłumaczą swój uczynek miłością do drugiego człowieka czy ojczyzny. Wiele przykładów możemy nawet odnaleźć zerkając kilka miesięcy a nawet dni wstecz.

Kobieta romantyczna to najczęściej istota niewinna, słaba, podziwiana i ubóstwiana, lecz nieosiągalna dla swojego ukochanego. Jest także osobą bez woli. Godzi się na wydanie za mąż dla pieniędzy. Nie broni także swojej miłości ani marzeń. Taką postawę możemy odnaleźć w miłości Wertera- Lottcie.
Wśród kobiet XXI jest wiele romantyczek, lecz większość z nich będzie się starać, by być z ukochanym. Mówi się, że teraz kobiety są niezależne. To prawda. Prawie wszystkie pokonują bariery, by spełnić swoje marzenia i aspiracje.
Straszną rzeczą jest, że wśród kobiet obecnie żyjących znajdziemy i takie, których postawa nie odbiega dużo od bohaterki romantycznego dramatu "Balladyna" - próbują dojść do celu po trupach.

Główna bohaterka jest postacią, która nieustannie walczy. Nie waha się dokonać zbrodni, by tylko osiągnąć wyznaczony cel i zostać żoną Kirkora.
Ciężki los zgotowało również życie bohaterowi mickiewiczowskiemu. Rodzice Konrada Wallenroda zostają zamordowani przez Krzyżaków, a on sam jest przez nich wychowywany. Wszystko zmienia się w jego życiu, gdy poznaje litewskiego walejdotę, który zdradza mu jego przeszłość. Wallenrod pragnie dokonać zemsty na Krzyżakach. W czasie jednej z bitw daje się pojmać w ręce Litwinów, którym opowiada swoją historię. Los pozwala mu chociaż na chwilę być szczęśliwym i zaznać miłość ukochanej Aldony. Jednak chęć ocalenia Litwy staje się jego najważniejszym celem. ( Chce on wniknąć do zakonu jako Konrad Wallenrod). W imię ojczyzny rezygnuje z osobistego szczęścia i jest gotowy do największych poświęceń. Jako średniowieczny rycerz, ceniący nade wszystko honor, ? unikał? zdradliwych i podstępnych metod walki, wiedział jednak, że nie ma innego sposobu:
"Jeden sposób, Aldono, jeden pozostał Litwinom:
Skruszyć potęgę Zakonu: mnie ten sposób wiadomy-
Lecz nie pytaj, dla Boga! Stokroć przeklęta godzina,
W której, od wrogów zmuszony, chwycę się tego sposobu."

Według mnie w żadnym człowieku, obywatelu Polski ( bez względu na czasy, w których przyjdzie mu żyć) nigdy nie zginie wola walki o ojczyznę, zarówno w kraju jak i na obczyźnie. ?Żaden? Polak nie wyprze się swojego ojczystego kraju i nigdy nie przestanie o niego walczyć. Chyba każdy człowiek, czy to Polak czy człowiek innej narodowości kocha swoją ojczyznę, tak jak prawie każdy człowiek kocha swojego bliźniego, ( choć nie zawsze to okazuje wprost). To jest właśnie cecha romantyzmu, która przetrwała do dzisiejszego dnia. I choć nie wszyscy potrafimy ją okazać w sposób bezpośredni, to jednak nikt z nas się jej nie wyprze.

Przemiana, przeistoczenie, jeszcze ładniej metamorfoza. To przytrafia się również i bohaterom romantycznym. Przykładem najlepszym jest tu Jacek Soplica z "Pana Tadeusza".

W młodości porywczy hulaka, narwaniec. A potem? Roztropny patriota, skromny emisariusz i kochający ojciec. Przemiana jego jest do tego stopnia pozytywna, że jesteśmy mu w stanie wybaczyć wszystkie popełnione grzechy młodości.
Również w naszym najbliższym otoczeniu znajdziemy ludzi, którzy przechodzą taką metamorfozę. Popełniają liczne błędy. Nastaje jednak czas, gdy zdają sobie sprawę z wyrządzonych krzywd... Stają się ludźmi dobrymi, którzy chcą odpokutować winy i dają innym jak najwięcej z siebie.

Moim zdaniem zarówno w literaturze, jak i w życiu romantyzm żyje i będzie żył wiecznie. Człowiek współczesny posiada wiele cech wspólnych z bohaterami romantycznymi. Nie udało się nam przejąć wszystkich pozytywnych cech, ale przecież dzieli nas kilka stuleci.

autor: Anna Pabis


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku