INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Bohater romantyczny

"Jam jest posąg człowieka na posągu świata". Dynamiczny buntownik, wrażliwy kochanek, patriota szaleniec. Które z tych określeń odpowiada twojemu wzorowi bohatera romantycznego?
Na postawione w temacie pytanie nie będzie łatwo odpowiedzieć, ale po przeanalizowaniu przerobionych lektur oraz materiałów dodatkowych postaram się pokazać, że mój typ bohatera romantycznego łączy w sobie wszystkie cechy wymienione w temacie, a więc mój wzór to dynamiczny buntownik, wrażliwy kochanek, patriota szaleniec. Dlaczego? Czy można być tymi wszystkimi postaciami naraz?


Wydaje mi się, że najbliższy memu sercu, a także sercom Polaków żyjących w tamtej epoce jest patriota szaleniec, a równocześnie dynamiczny buntownik. W większości omawianych utworów dominuje problem uwolnienia ojczyzny od represji i prześladowań. Bohaterowie postawieni w takiej sytuacji wybierali najczęściej szaleńczą walkę z wrogiem, walkę trudną psychicznie, walkę, która w rzeczywistości nie miała żadnych szans na pozytywny rezultat. Weźmy na przykład Kordiana, tytułowego bohatera dramatu Juliusza Słowackiego. Bohater ten po trudnych przejściach oraz próbie popełnienia samobójstwa, stojąc na szczycie Mont Blanc "jak posąg człowieka na posągu świata" zastanawia się nad sensem życia i pod wpływem romantycznego krajobrazu, w jego umyśle powstaje wizja wyzwolenia Europy spod panowania despotycznego, rosyjskiego cara. W akcie 3 Kordian postanawia zrealizować swoją wizję w formie zamachu na życie cara i w tym celu organizuje spisek. W szale przygotowań Kordian uznaje wolną ojczyznę za największą wartość i postanawia doprowadzić do tego stanu za wszelką cenę. Uczestnicy spisku zlękli się jednak, gdyż do celu, jaki sobie postawili byli moralnie, politycznie i psychicznie niedojrzali. Osamotniony Kordian stwierdził jednak, że sam jest w stanie dokonać zabójstwa, jednak rzeczywistość okazała się zupełnie inna: oszołomiony strasznymi myślami mdleje przed komnatą cara i zostaje skazany na śmierć. Przedtem dostaje się do domu wariatów, gdzie uświadamia sobie, że idea winkelridyzmu, którą naśladował, okazała się w swej istocie podobna do pomysłów ludzi psychicznie chorych, którzy w swych urojeniach tak samo jak on uważają się za zbawicieli ludzkości.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku