INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Cyprian Kamil Norwid - biografia

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku we wsi Laskowo-Głuchy, koło Warszawy. Wcześnie osierocony, wychowywał się u babki Hilarii z Sobieskich. Razem ze starszym bratem Ludwikiem uczył się w warszawskim gimnazjum. Nie kończąc 5- klasy przerwał naukę i wstąpił do prywatnej szkoły malarskiej. W późniejszym okresie braki w edukacji uzupełniał, gromadząc wiedzę w najróżniejszych dziedzin, często przypadkowo. Ta chaotyczna i nieuporządkowana wiedza umożliwiała mu później pewne siebie wypowiedzi na temat historii i współczesności cywilizacji europejskiej. Także jego studia artystyczne w dziedzinie malarstwa i rzeźby, mimo powoływania się na tradycje wielkich twórców renesansu, miały charakter chaotycznych i przypadkowych poszukiwań.


Norwid debiutował w 1840 roku na łamach prasy warszawskiej. Jesienią 1841 roku odbył razem z Władysławem Wężykiem podróż po Królestwie Kongresowym. W drugą wędrówkę wyruszył razem z Antonim Czajkowskim, któremu po latach zadedykował "Fortepian Szopena" . We wrześniu 1842 roku wyjechał za granicę, by już nigdy nie powrócić do kraju. Podróżował po Europie, odwiedził Drezno, Norymbergię, Monachium, Weronę, Florencję.
We Florencji zapisał się na oddział rzeźby Akademii Sztuk Pięknych; zwiedzał Neapol i Rzym. W roku 1845 w Rzymie podczas bierzmowania przyjął imię Kamil - nawiązujące do wodza rzymskiego; jako Cyprian Kamil Norwid podpisywał swoje utwory, podkreślając w ten sposób swój fikcyjny rzymski rodowód. W tym samym roku poznał Marię Kalergis jedną z najmodniejszych kobiet ówczesnej Europy. Odbył z nią podróż po Włoszech nie licząc się ze stanem swojego majątku. W Berlinie zostaje aresztowany, gdzie przebywa w więzieniu. W maju 1849 uzyskał audiencję papieża Piusa IX. W 1849 przybywa do Paryża, gdzie angażuje się w działalność ówczesnych stronnictw emigracyjnych. Jego wypowiedzi publiczne stawały się kłopotliwe dla stronnictwa hotelu lambert księcia Adama Czartoryskiego.
Coraz bardziej porusza go sytuacja materialna. W 1854 roku wyrusza w drogę powrotną do Europy na okręcie parowym. W lutym 1877 roku zmuszony został zamieszkać w Ivry w zakładzie św. Kazimierza, przeznaczonym dla polskich sierot i weteranów. Norwid zmarł w nocy z 22 na 23 maja 1883 roku. Zaraz po jego śmierci spalone zostały papiery zgromadzone w kufrze pisarza. Poeta zostaje pochowany na cmentarzu w Ivry, po wygaśnięciu koncesji na zwłoki zostaje przeniesiony do polskiego grobu zbiorowego na cmentarzu w Montmerence, a następnie do zbiorowego grobu domowników hotelu Lambert.
Jego najsłynniejsze utwory to :
"Quidam", "Fortepian Szopena", "Czarne kwiaty", "Vademecum", "Pieśń społeczna cztery strony", "Niewola", "Psalmów psalm".

autor: Sylwia Zduńczyk


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku