INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Interpretacja "Wielkiej Improwizacji"

Temat: Dokonać szczegółowej analizy i interpretacji "Wielkiej Improwizacji" i na jej podstawie wyjaśnić rolę poety i poezji w romantyzmie oraz istotę prometeizmu.

Wielką Improwizację należy postrzegać jago monolog liryczny wygłoszony przez Konrada, głównego bohatera utworu, więźnia politycznego, opętanego przez demony, do końca nie świadomego swych czynów i słów. Konrad jest poetą (Jam się twórcą urodził...), a więc nie sposób go traktować jako zwykłego, szarego człowieka. Jest osobą, która zdaje sobie sprawę także z tego, iż jest wybitną jednostką ("Ty Boże, Ty naturo!...godna to was muzyka i godne was śpiewanie.- Ja mistrz!... wyciągam dłonie"): poetą zdolnym do równoczesnego komponowania i wykonywania utworu bez jakiegokolwiek przygotowania ("Pieśń to wielka, pieśń- tworzenie"). Świadomość swojej niezwykłości może zawdzięczać właśnie zdolności do śmiałej improwizacji, a także poczuciu swojego talentu(...widzisz, jaka ma potęga), co powoduje, że bohater jawi nam się jako genialny, natchniony poeta. Wieszcz.


Konrad jest w swoim monologu jednocześnie, Prometeuszem ("Ja kocham cały naród!- objąłem w ramiona wszystkie przyszłe i przeszłe jego pokolenia)- (Nazywam się Milijon- bo za miliony kocham i cierpię katusze.), Samsonem (Dziś najsilniej wytężę duszy mej ramiona To jest chwila Samsona), istotą boską( Jestem nieśmiertelny). Będzie próbował walczyć z Bogiem o możliwość tyrańskiego bezsprzecznego rządzenia światem, o prymat ("Chcę czuciem rządzić, które jest we mnie; Rządzić jak Ty wszystkimi zawsze i tajemnie:- Co ja zechcę, niech wnet zgadną, Spełnią, tym się uszczęśliwią, A jeżeli się sprzeciwią, Niechaj cierpią i przepadną."). Kolejną walkę, jaką będzie musiał stoczyć to walka z demonami, diabłami czyhającymi na jego duszę, wykorzystując jego słabość i narastające zdenerwowanie próbują doprowadzić do bluźnierstwa przeciw Bogu ("...Ty nie ojcem świata ale...carem"). Jednak przed wypowiedzeniem słowa skazującego go na wieczne potępienie mdleje. Ostatnim rodzajem walki jaki musi stoczyć jest walka z samym sobą o uratowanie własnej duszy, o zachowanie rozsądku, który mógłby wybawić go z czeluści piekielnych.
"Wielka improwizacja" to również wyraz i reakcja na samotność: kontratak na brak zrozumienia u współwięźniów; stawia go to w sytuacji bardzo ciężkiej, gdyż osamotnienie prowokuje go do co raz bardziej śmiałych wypowiedzi względem stwórcy. ("Samotność- cóż po ludziach, czym śpiewak dla ludzi? Gdzie człowiek, co z mej pieśni całą myśl wysłucha?"). Jak wcześniej wspomniałem Konrada zwykło się uważać za wybitną jednostkę, a konsekwencją tego jest właśnie samotność- brak zrozumienia u bliźnich, których przerasta swoim umysłem, a przede wszystkim talentem poetyckim. Konrad zdaje sobie sprawę z własnych możliwości, ze swojej mocy i potęgi. Jest poetą, a więc artystą, wieszczem, a jak dowiadujemy się z poprzedniej sceny także mistykiem- profetą. W epoce romantyzmu możemy dopatrzyć się przypadków, gdy artystę traktuję się jako osobę uprzywilejowaną i czasami czczoną np. bardów, wieszczów, czy pieśniarzy. Niejednokrotnie wybitni artyści romantyczni byli podobnie jak Konrad przeświadczeni o swojej wyjątkowości ("Ja mistrz!"). Poeci już za czasów Homera zdawali sobie sprawę, iż tworzą nieśmiertelność (Exegi Monumentum; Non Omnis Mori). Romantyczny poeta podobnie jak Homer tworzył nieśmiertelność("Ja czuję nieśmiertelność, nieśmiertelność tworzę. Cóż Ty większego mogłeś zrobić- Boże?"); Konrad ma świadomość nieśmiertelności pieśni i to daje mu prawo do zmierzenia się z Bogiem.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku