INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
O poezji C. K. Norwida

Poezję C. K. Norwida cechuje indywidualny sposób poetyckiego obrazowania. W wielu wierszach poświęcił uwagę wybitnym jednostkom-ludziom, którzy stają się wyrazicielami wielkich idei.
Wiersz pt. "Bema pamięci żałobny - rapsod" poświęcony jest pamięci gen. Bema, uczestnika powst. listopadowego, a potem naczelnego wodza powstańczej armii węgierskiej. Pogrzeb Bema stylizowany jest na wzór pogrzebu średniowiecznego rycerza. Pochód pogrzebowy przekracza grób i budzi do życia uśpione narody. Idea, której służy Bem nie zginie, będzie ona zagrzewać do walki przyszłe pokolenia. Na szczególną uwagę zasługują walory artystyczne wiersza - niezwykła plastyka obrazowania, zwięzłość i oszczędność słów.


Za arcydzieło poezji polskiej uważany jest wiersz pt. "Fortepian Chopina". W wierszu tym odnajdujemy trzy motywy: wspomnienie o ostatnich chwilach wielkiego kompozytora, którego Norwid odwiedzał w Paryżu tuż przed śmiercią, oraz wydarzeń jakie miały miejsce w Warszawie w czasie powstania list. We wrześniu 1863r. Moskale zdemolowali Pałac Zamoyskich, a na bruk wyrzucili znajdujący się tam fortepian Chopina. Był to odwet za strzały oddane do gubernatora Berga z okien tego pałacu. Trzeci motyw ocena artyzmu Chopina. Początek wiersza to przejmujący obraz chorego artysty. Oburzeniem napawają autora warszawskie wydarzenia, grozę potęguje opis fortepianu podobnego do trumny, rzucają go na bruk. Głównym motywem wiersza jest jednak ukazanie wielkości muzyki genialnego polskiego kompozytora.

Wiersz "Do obywatela Johna Browna" został napisany w Paryżu. Adresatem tego poetyckiego przesłania jest bojownik o wolność Murzynów, powieszony po haniebnym procesie za prośbę wywołania powstania zbrojnego. Norwid - człowiek wolny od wszelkich uprzedzeń rasowych - solidaryzuje się z Johnem Brownem. Jego śmierć jest hańbą dla Ameryki, dotąd uważanej za "ojczyznę wolnych", o którą walczyli Kościuszko i Waszyngton. Solidaryzując się z Brownem, wyraża poeta przekonanie, że śmierć człowieka nie jest w stanie powstrzymać ludzkiego dążenia do wolności i sprawiedliwości.


C. K. Norwid był niezwykle oryginalnym poetą, dążącym do maksymalnej kondensacji wypowiedzi poetyckiej Z tego założenia wynika Norwidowska teoria przemilczeń niedomówień i pauz, zmuszając odbiorcę do wysiłku interpretacyjnego.

"Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie"

refleksja historiozoficzna dotyczy losu wielkich ludzi, skazani są na odrzucenie i niezrozumienie, istnieje konflikt między nimi a światem

"Każdego z takich jak Ty ś w i a t nie może
Od razu przyjąć na spokojne łoże "

Nie może zaakceptować, zrozumieć
zwykli ludzie przechodzą bezproblemowo, wtapiają się, wybitni ludzie to "sprzeczne ciała", są niezależni, usiłuje się ich upodobnić do siebie, zniszczyć ich wolność, docenieni zostaną po śmierci

niezwykłe jednostki pojawiające się w tym utworze to: Sokrates, Camones, Napoleon, Dante, Mickiewicz, Kolumb


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku