INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Cierpienia młodzieży w III części "Dziadów" oraz postawy patriotyzmu i chrześcijańskiej pokory

Pomoc do matury ustnej

Opowiadanie Adolfa o męczeństwie Cichowskiego. Jego więzienie i torturowanie było dowodem licznych prześladowań patriotów w Królestwie. Zaborcy wypuścili z więzienia już całkowity wrak człowieka, który miał napady lęku, zniszczoną psychikę i całe dalsze życie. Gdy ktoś odwiedzał go w domu, ten chował się za stół i krzyczał: "Nic nie wiem, nic nie powiem".


Sprawa Rollinsona i jego tortury w klasztorze dominikanów w Wilnie to dowód prześladowań i martyrologii nie tylko studentów, lecz i uczniów szkół średnich. za 17-letnim synem wstawia się ociemniała matka, ale nic nie mogła zrobić. Postać Rollinsona oparta jest na autentycznej postaci Mollisona, ucznia szkoły w Kiejdanach, skazanego na śmierć za zamiar zabicia cara. Karę śmierci Nowosilcow zamienił na zesłanie do ciężkich robót na Syberię. Gimnazjum w Kiejdanach zamknięto. Rollison nie próbował sobie odebrać życia, ale inny więzień wyskoczył z II piętra.

Opowiadanie Sobolweskiego o Janczewskim i Wasilewskim. W momencie, gdy ruszyła kibitka wywożąca więźniów na sybir, Janczewski zdjął kapelusz, wstał i mocnym głosem zawołał 3 razy: "Jeszcze Polska nie zginęła". Sobolweski widział też małego chłopca, który skarżył się, że nie może udźwignąć łańcucha. Wyprowadzono także Wasilewskiego, który nie mógł iść o własnych siłach i runął ze schodów.


Postawa patriotycznego buntu i chrześcijańskiej pokory w III części "Dziadów"
1) Postawa patriotycznego buntu cechuje Konrada, który z wielkiej miłości do narodu i ojczyzny nie zawahał się nawet iść do Boga ze swoimi bluźnierstwami i słowami cechującymi prawdziwego buntownika. Buntował się, bo nie mógł patrzeć na świat i Polskę, w której z rąk zaborców ginie niewinna młodzież. Chciał, aby coś zrobił, a nie tylko siedział w niebie i obserwował wydarzenia w Polsce, której nawet nie było na mapie. istnieli tylko umęczeni Polacy
2) Chrześcijańska pokora cechuje księdza Piotra. Nie był on typem buntownika. Kochał naród i zrobiłby dla niego wszystko, ale wierzył, że Bóg ma w takim umęczeniu Polaków jakiś cel. Nagrodą za jego pokorę i skromność była możliwość zobaczenia przyszłych losów Polski i nadziei na zwycięstwo. W swoim widzeniu ksiądz Piotr zobaczył, że z umęczonego narodu wyjdzie jeden mąż, "którego imię czterdzieści i cztery" i będzie on przyszłym wybawicielem narodu. Bóg dał księdzu nadzieję, że nasz naród po wielu męczarniach i prześladowaniach w końcu odżyje na nowo i zmartwychwstanie jak kiedyś Chrystus.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku