INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Typowe dla romantyzmu gatunki literackie.

Pomoc do matury ustnej.
- komedia ("Śluby panieńskie" Fredry)
- oda ("Oda do młodości")
- powieść poetycka ("Konrad Wallenrod"). Jest to gatunek poezji narracyjnej powstały z połączenia elementów epickich (narracja, powieść Walejdoty), lirycznych (pieśni do Ducha Św., pieśń Walejdoty, ballada Alpuhara) oraz dramatycznych (sceny rozmowy Konrada z pustelnicą z wieży). Mówimy tutaj o synkretyzmie, czyli o pomieszaniu elementów liryki, epiki i dramatu. Narrator zwraca się wprost do czytelnika, jawnie komentuje postawę bohatera. Fabuła ma luźną i fragmentaryczną kompozycję, pełną niedomówień i zagadkowości, nie ma chronologii zdarzeń (występuje inwersja czasowa, czyli cofanie się wstecz). Występuje sceneria orientalna. Bohater jest nieszczęśliwy, tragiczny, kochający wielką i nieszczęśliwą miłością, oddany ojczyźnie.


- poemat dygresyjny ("Beniowski" Słowackiego). Jest utwór wierszowany o charakterze fabularnym, mający fragmentaryczną i pozbawioną rygorów kompozycję, złożony z lirycznych epizodów połączonych zwykle wątkiem podróży bohatera. Narrator raz po raz przerywa właściwą akcję poematu, aby snuć dygresje, czyli własne uwagi często nie związane z zasadniczym tematem utworu.
- sonet ("Sonety krymskie")
- ballada (utwór z pogranicza epiki i liryki, zawiera elementy tajemniczości i grozy. Przedstawia postacie typowe. Narracja jest w wysokim stopniu zsubiektywizowana, w jej obrębie pojawiają się często partie dialogowe. Do ballady romantycznej wprowadzano nieszczęśliwą miłość, zdradę, zemstę, a także pojawiały się wyobrażenia ludowe, wiara w istnienie świata
- dramat romantyczny ("Dziady" Mickiewicza) - Brak jedności czasu, miejsca i akcji. Luźna kompozycja, występowanie samodzielnych epizodów luźno związanych z akcją, występowanie na scenie zbiorowości, łączenie świata realnego ze światem pozaziemskim. obecność bohatera romantycznego - poety, samotnika, nieszczęśliwego w miłości, wrażliwego, buntownika i wielkiego indywidualisty.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku