INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Typowe dla romantyzmu gatunki literackie.

Pomoc do matury ustnej.
- komedia ("Śluby panieńskie" Fredry)
- oda ("Oda do młodości")
- powieść poetycka ("Konrad Wallenrod"). Jest to gatunek poezji narracyjnej powstały z połączenia elementów epickich (narracja, powieść Walejdoty), lirycznych (pieśni do Ducha Św., pieśń Walejdoty, ballada Alpuhara) oraz dramatycznych (sceny rozmowy Konrada z pustelnicą z wieży). Mówimy tutaj o synkretyzmie, czyli o pomieszaniu elementów liryki, epiki i dramatu. Narrator zwraca się wprost do czytelnika, jawnie komentuje postawę bohatera. Fabuła ma luźną i fragmentaryczną kompozycję, pełną niedomówień i zagadkowości, nie ma chronologii zdarzeń (występuje inwersja czasowa, czyli cofanie się wstecz). Występuje sceneria orientalna. Bohater jest nieszczęśliwy, tragiczny, kochający wielką i nieszczęśliwą miłością, oddany ojczyźnie.


- poemat dygresyjny ("Beniowski" Słowackiego). Jest utwór wierszowany o charakterze fabularnym, mający fragmentaryczną i pozbawioną rygorów kompozycję, złożony z lirycznych epizodów połączonych zwykle wątkiem podróży bohatera. Narrator raz po raz przerywa właściwą akcję poematu, aby snuć dygresje, czyli własne uwagi często nie związane z zasadniczym tematem utworu.
- sonet ("Sonety krymskie")
- ballada (utwór z pogranicza epiki i liryki, zawiera elementy tajemniczości i grozy. Przedstawia postacie typowe. Narracja jest w wysokim stopniu zsubiektywizowana, w jej obrębie pojawiają się często partie dialogowe. Do ballady romantycznej wprowadzano nieszczęśliwą miłość, zdradę, zemstę, a także pojawiały się wyobrażenia ludowe, wiara w istnienie świata
- dramat romantyczny ("Dziady" Mickiewicza) - Brak jedności czasu, miejsca i akcji. Luźna kompozycja, występowanie samodzielnych epizodów luźno związanych z akcją, występowanie na scenie zbiorowości, łączenie świata realnego ze światem pozaziemskim. obecność bohatera romantycznego - poety, samotnika, nieszczęśliwego w miłości, wrażliwego, buntownika i wielkiego indywidualisty.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku