INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Franciszek Karpiński jako przedstawiciel polskiego sentymentalizmu.

.


1. Krótka charakterystyka polskiego sentymentalizmu

Sentymentalizm to nowy kierunek w literaturze francuskiego oświecenia, którego twórcą był Jan Jakub Russoeau (pocz. XVIIIw.). Szczególną rolę odegrał jego poglądy na temat roli nauki i cywilizacji w życiu człowieka. Twierdził, że są one jedną z przyczyn hamujących postęp moralny ludzkości, powodują chęć panowania i bogacenia się kosztem jednostek słabych.
Dla rozwoju nowego typu literatury największe znaczenie miała jego powieść pt. "Nowa Heloiza", oparta o głośny romans z czasów średniowiecza mieszczanki Heloizy i uczonego teologa Alberta. Tragiczna i głęboka miłość bohaterów "Nowej Heloizy" - Julii i młodego nauczyciela domowego Saint-Preux, poruszyła rzesze czytelników i powieść stała się od razu wielkim sukcesem literackim. Ukazywała, spychane dotąd na margines, życie wewnętrzne postaci, uczuciowe motywy ich postępowania i intymne doznania miłosne.
Literatura sentymentalna wprowadziła te sprawy do swych utworów, zajmuje się sprawami serca, analizą przeżyć ludzkich, protestem przeciw nierównościom społecznym, które, jak w "Nowej Heloizie", stały się często przeszkodami w osiąganiu szczęścia, do którego, jak głosił Rousseau, każdy ma prawo.
W Polsce sentymentalizm przejawił się w latach 60-tych XVIII wieku.
Sentymentalizm to drugi obok klasycyzmu prąd literacki w oświeceniu. Jest to odmienny typ poezji, posiada nowe założenia filozoficzno-ideowe:
a) źródłem twórczości literackiej mają być wewnętrzne przeżycia człowieka
b) celem literatury - analiza i refleksja nad osobowością i miejscem człowieka w świecie,
c) nowy typ podmiotu lirycznego - człowiek czuły, prezentuje różne doznania subiektywne.
Przedstawicielami polskiego sentymentalizmu bili: Franciszek Karpiński, Dionizy Kniaźnin, Kazimierz Brodziński

2. Analiza treści i formy wybranych utworów
a) "Do Justyny tęskność na wiosnę". Justyna to ukochana z przeszłości, do której podmiot liryczny tęskni i opłakuje. Widzi brak ukochanej poprzez obrazy przyrody wiosennej. Uosabia ją ze słowikiem, kwiatkiem wiosennym, słonkiem, pszenicą. Cztery początkowe zwrotki zbudowane są na zasadzie kontrastu treści. Ostatnia zwrotka stanowi podsumowanie, gdzie autor w formie apostrofy do wiosny prosi o przywrócenie ukochanej.
b) "Laura i Filon". Wiersz ten przedstawia scenkę spotkania dwojga zakochanych: Laury i Filona pod jaworem, o wczesnej porze. Pogodny, sielski nastrój popsuł Filon, który ukrył się za drzewem i chciał w ten sposób usłyszeć co o nim będzie mówić Laura. dziewczyna przybywszy na miejsce spotkania posądza nieobecnego Filona o zdradę. Była z tego powodu zrozpaczona. Po wyjaśnieniu nieporozumień zgoda wróciła między nich. Utwór jest sielanką:
a) występują postacie z ludu: Laura - pasterka
b) opisany epizod - wydarzenie z życia dwojga młodych ludzi
c) Utwór zawiera gamę różnorodnych uczuć i stanów ducha młodych ludzi: miłość, zdziwienie, złość, rozpacz, żal, trwogę, zemsta, zazdrość, przebaczenie. Uczucia te świadczą o tym, że utwór jest sielanką sentymentalną. Epizod umieszczony jest na tle przyrody tajemniczej, nastrojowej (wieczór, światło księżyca, jawor)
c) "Żale Sarmaty nad grobem Zygmunta Augusta" Jest to elegia przesycona smutnymi wspomnieniami szlachcica. Sarmata wspomina dawne czasy, kiedy to Polska była wielkim i silnym państwem. Jest pełen żalu do Zygmunta Augusta o to, że nie pozostawił on potomka. Wynikiem tego są rozbiory Polski i utrata niepodległości.

Autor: Paulina


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku