INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Krytyka wad społeczeństwa polskiego w drugiej połowie XVIII w na podstawie wybranych bajek J. Krasickiego.

Wstęp do bajek, Przyjaciele, Wilczki, Jagnie i wilcy, Szczur i kot, Filozof, Dewotka, Malarze, Dzieci i żaby, Wół minister.


"Wstęp do bajek"
Autor informuje nas o tematyce swych bajek, w których będzie piętnował zarozumiałość, pychę, egoizm, chciwość, pyszałkowatość, prywatę "Wszystko to być może prawda, jednakże ja to między bajkę włożę"

"Przyjaciele"
"Wśród serdecznych przyjaciół psy zająca zjadły". Krasicki za pośrednictwem ironii skrytykował fałszywą przyjaźń, gdyż przyjaciel pomaga drugiemu w nieszczęściu

"Wilczki"
W bajce tej poeta poucza społeczeństwa, że nie tylko uroda jest najważniejsza, ale liczy się przede wszystkim zalety umysłu: orientacja, inteligencja, przeczucie, spostrzegawczość

"Ptaszki w klatce"
Bajka nawiązuje do sytuacji politycznej w kraju. Stary czynnik reprezentuje Polaków pamiętających wolne czasy, zaś młody czynnik to pokolenie urodzone w niewoli.

"Jagnie i wilcy"
Bajka ma analizę polityczną, jagnię to Polska, zaś dwa wilki to państwa ościenne: Prusy i Rosja, które dokonały drugiego rozbioru Polski.

"Szczur i kot" przestrzega przed pychą, która powoduje ,że człowiek zaczyna wierzyć w swą nieomylność, w swą niezniszczalną siłę, przez co traci poczucie rzeczywistości i nie dostrzega grożących niebezpieczeństw. Wystarczy wtedy moment, by stracił pozycję lub nawet życie. Siedzący na ołtarzu podczas nabożeństwa zachwycony sobą szczur padł ofiarą kota w momencie, gdy był przekonany, że "jemu to kadzą", "dymem się kadził zbytecznych zakrztusił"

"Filozof"
Autor w sposób dosadny przedstawił jak ludzka ideologia, poglądy zmieniają się w dużym tempie pod wpływem pewnych zdarzeń.

"Dewotka" to kobieta przesadnie ukazująca swoją wiarę, ale nie postępuje w myśl jej zasad. Autor skrytykował niezgodność postępowania z wyznaniem.

"Malarze"
Autor skrytykował próżność ludzką. W bajce tej autor dowodzi, że ludzka próżność i brak rozsądnej samooceny dostarczają możliwości robienia niezłych interesów różnego typu spryciarzom. Znakomity portrecista, Piotr, ledwo zarabiał na chleb swą pracą, a Jonowi choć, "mało i źle robił", powodziło się wyśmienicie.
"Dlaczegoż los tak różny mieli ci malarze?
Piotr malował podobne, Jan piękniejsze twarze".


"Dzieci i żaby" zabawa ma miejsce wtedy, gdy z niej zadowoleni są wszyscy

"Wół minister"
" Kiedy wół był ministrem i rządził rozsądnie
Szły, prawda, rzeczy z wolna, ale szły porządnie".


Znudzony jednostajnością monarcha zrzuca go ze stanowiska, oddając je małpie, a potem lisowi. Szybko okazuje się, że głupota pierwszego ministra i chytrość drugiego mogą doprowadzić kraj do ruiny. Całe szczęście, że rozsądek zwyciężył i "znowu wół był ministrem i wszystko naprawił".

Bajki Krasickiego są znakomitym zwierciadłem stosunków i układów międzyludzkich o ponadczasowej wartości, gdyż i dzisiaj znajdujemy w nich naszą wiedzę o życiu i ludziach mam współczesnych, a przestrogi w nich zawarte i mądrość morałów mogą zawsze służyć jako broń przeciwko skutkom ludzkiej głupoty i niespodziankom codzienności.
Bajka jest to krótki utwór fabularny, najczęściej wierszowany, zawierający praktyczne pouczenie lub pogląd ogólny. Bohaterami bajek są najczęściej zwierzęta reprezentujące charaktery i postawy ludzkie w konwencjonalnych (utartych, typowych0 sytuacjach. Morał wyrażać może bajka albo przez swą treść albo może być on wyeksponowany na jej początku bądź końcu. Za twórcę tego gatunku przyjęło się uważać Czopa, greckiego bajkopisarza, żyjącego w VI w p.n.e. Znakomitymi kontynuatorami bajek ezopowych byli: Fredus (poeta rzymski) i Babrias (poeta grecki). Za wzór bajki nowożytnej uważa się bajki francuskiego poety La Fontaine'a żyjącego w drugiej połowie XVII w.

W Polsce bajki pisali m. in Bernat z Lublina, Mikołaj Rej, Szymon Szymonowic, Trembecki, A. Naruszewicz, F. Karpiński, J. U. Niemcewicz, Ignacy Krasicki. Ze względu na stopień rozbudowania tekstu bajki dzielimy je na krótkie, tzw. epigramatyczne i dłuższe (bajki-opowiadania), tzw. narracyjne.
W pierwszym tomie "Bajki i przypowieści" I Krasickiego umieścił najwięcej bajek epigramatycznych, natomiast w "Bajkach nowych" wydanych w r 1802, a więc w rok po śmierci autora, znajdują się bajki o charakterze narracyjnym. Oba zbiory są znakomitym zwierciadłem stosunków i układów międzyludzkich o ponadczasowej wartości, gdyż i dzisiaj znajdujemy w nich naszą wiedzę o życiu i ludziach nam współczesnych. Przestrogi w nich zawarte i mądrość morałów mogą zawsze służyć jako broń przeciwko skutkom ludzkiej głupoty i niespodziankom codzienności.

Autor: Paulina


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku