INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Krytyka wad duchowieństwa zakonnego na podstawie "Monachomachii" I. Krasickiego

1. "Monachomachia" (wojna mnichów) jako poemat heroikomiczny. Jest to połączenie cech poematu heroicznego i komicznego.


Sens tego utworu polega na sprzeczności między poetycznym, wzniosłym stylem narracji, charakterystycznym dla eposu opiewającego wzniosłe czyny bohaterów, a błahą komiczną treścią. Inaczej mówiąc są to "wielkim głosem" opisane sprawy komiczne.
Źródłem komizmu jest zestawienie heroicznych bojów, niezwykłych przygód i ważnych problemów z bardzo miernymi, często wręcz śmiesznymi postaciami, które w nich uczestniczą.
W "Monachomachii" Krasicki przedstawił wielkie czyny np. walka, a wykonywane przez ludzi śmiesznych - mnichów. Wszystkie opisane sytuacje są przedstawione w sposób komiczny, np. dyskusja, zjawienie się księdza przeora na Jutrzence. Utwór zawiera czyny herosów - walkę
W wierszu autor szydzi ze swawolności zakonników i ich skłonności do bijatyk, podczas których dochodzi do profanacji przedmiotów kultu religijnego. Zakpił z ciemnoty i zacofania, próżniactwa i wygodnictwa oraz bezużyteczności społecznej szczególnie zakonników żebrzących.
2. "Monachomachia" opowiada w sześciu pieśniach o sporze między dwoma zakonami - dominikanów i karmelitów. Spór wywołała Jędza Niezgody. Utwór jest wymierzony w polskie klasztory, zwłaszcza zakonów żebraczych, których było wówczas mnóstwo, a które były siedliskiem ciemnoty i nieróbstwa. Dlatego utwór tak maluje miasteczko, gdzie rozgrywa się akcja:
" Było trzy karczmy, bram cztery ułomki,
Klasztorów dziewięć i gdzieniegdzie domki"

W każdym z owych dziewięciu klasztorów:
"Wielebne głupstwo od wieków mieszkało;
Pod starożytnej schronieniem świątnicy
Prawych czcicielów swoich utaczało".

Dysputa teologiczna, na którą dominikanie wyzywają karmelitów przeradza się w bójkę na trepy, pięści, kufle, a nawet święte księgi i kropidła. Walkę szczęśliwie zażegnano uroczystym wzniesieniem ogromnego pucharu pełnego wina. Wygląd mnichów i ich tryb życia nie budzą wątpliwości, że nikt w zakonie nie słyszał o ascetyźmie, wymaganym przecież w życiu klasztornym. Świadczą o tym "mięsiste jagody" (policzki) księdza doktora, ledwo toczące się obfite ciała innych zakonników, czy chociażby sam ksiądz przeor, który z racji nagłego zamieszania "porwawszy się z puchu, pierwszy raz w życiu Jutrzenkę obaczył" (wczesny ranek). obraz dopełniają smakowite posiłki, którym towarzyszyły pełne kielichy:
"Wódka to była, co ją zwą kminkową,
Przy niej toruński piernik złocisty,
Sucharki masą oblane cukrową".

Satyryczny obraz mnichów to świadomy cios poety wymierzony w oświatę kierowaną przez duchowieństwo zakonne. W okresie, gdy Komisja Edukacji Narodowej dokonywała reformy szkolnictwa, gdy walczono o jego świecki charakter, utwór Krasickiego był ważnym narzędziem w rękach wszystkich zwolenników postępu. O intencjach autora świadczą słowa jednego z bohaterów "Monachomachii", że "Trzeba się uczyć, upłynął wiek złoty", czy też te, które mówią o konieczności wytykania błędów tym, którzy mają wpływ na rozwój kraju:
"Szanujmy mądrych, przykładnych, chwalebnych
Śmiejmy się z głupich, choć i przewielebnych".

Autor: Paulina Kłos


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku