INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka porównawcza Rejenta i Cześnika

"Jeden ogień, drugi woda,
Chcąc pogodzić, czasu szkoda."
Głównymi bohaterami "Zemsty" są Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek. Mają niewiele cech wspólnych, bardzo różnią się od siebie. Pierwszego z nich można porównać do ognia, drugiego zaś do wody. Różnica ich charakterów była przyczyną wielu kłótni. Cześnik Raptusiewicz był mężczyzną w średnim wieku, nie miał żony ani dzieci. Dawniej pełnił funkcję cześnika powiatowego, jednak pozostał mu tylko tytuł. W młodości brał udział w konfederacji barskiej i był z tego bardzo dumny.


Czuł się kimś znaczącym. Rzeczywiście, podczas sejmików zabiegano o jego względy, gdyż miał głowę do polityki.
Z kolei jego wróg, Rejent Milczek, był wdowcem. Miał jedynego syna Wacława, którego wychowywał bardzo surowo. Przez wiele lat pracował w sądzie, na stanowisku wymagającym sprawiedliwości i układności. Z uwagi na swój charakter, nie nadawał się na prawnika.
Nazwiska obu bohaterów są znaczące. Słowo "Raptusiewicz" oznacza człowieka gwałtownego, nieokiełznanego i porywczego, a taki właśni był Cześnik. Jego przeciwieństwem był Milczek, jak samo nazwisko mówi ? cichy, skromny i pokorny, zachowujący się niemalże jak zakonnik.
Cześnik ubierał się jak typowy szlachcic - zakładał kontusz, żupan, nosił czapkę i szablę, zwaną "Panią Barską". Poza tym jego wygląd nie była zbyt interesujący. Cierpiał na reumatyzm, skurcz żołądka i artretyzm, co świadczyło o kiepskim stanie zdrowia. Rejent nosił podobne szaty, co i Cześnik. W końcu obaj byli szlachcicami i musieli to jakoś podkreślać. Jednak Milczek nie przyodziewał tylu ozdób, nie nosił u boku szabli. Był skromny i oszczędny, tak więc nie pozwalał sobie na zbytnie wydatki, na przykład pierścienie czy pasy. Wciąż przesiadywał w swej części zamku, modląc się. Udawał świętoszka, a w rzeczywistości był jego zupełnym przeciwieństwem.
Należy omówić także pewien szczegół, mianowicie wykształcenie tych dwóch mężczyzn. Cześnik, niestety, takowego nie posiadał. Z wielką trudnością dyktował prosty list, nie umiał zrobić pożytku ze swego rozumu, o ile w ogóle go posiadał. Myślenie nie stanowiło jego mocnej strony. Był typem człowieka, który to, co w głowie, ma zaraz i na języku. Czasem nie potrafił powstrzymywać się od złośliwych komentarzy i docinek. Mówił prostym językiem i nie używał żadnych trudnych wyrażeń. Tylko od czasu do czasu wtrącił jakieś łacińskie powiedzonko. Na porządku dziennym było u niego określenie "mocium panie". Odgrywało ono rolę przecinka, wstawki pomiędzy wyrazami.
Rejent - przeciwieństwo Cześnika - był człowiekiem wykształconym. Jego mowa była kwiecista. Posiadał niewyobrażalny zasób słownictwa. Z całą pewnością słuchało się go z większym zainteresowaniem niż w przypadku mało błyskotliwego sąsiada. Doskonale znał łacinę. Miał swoje ulubione powiedzonko "Niech się dzieje wola nieba, z nią się zawsze zgadzać trzeba". Poza tym Milczek znakomicie potrafił redagować listy, pozwy i inne pisma sądowe - w końcu dawniej było to jego pracą.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jak zacząć wypracowanie?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku