INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Uniwersalna wymowa bajek

Bajka to krótki utwór fabularny, najczęściej wierszowany, zawierający praktyczne pouczenia lub pogląd ogólny. Bohaterami bajek są najczęściej zwierzęta reprezentujące charaktery i postawy ludzkie w konwencjonalnych (typowych) sytuacjach. Bajka zawiera morał, albo zwarty w treści, albo może on być wyeksponowany na jej początku lub końcu. Bajki Krasickiego maja charakter alegoryczny. Pod maskami zwierząt kryją się typowe cechy ludzkich charakterów i zachowań. "Wstęp do bajek" odsłania krytyczne nastawienie poety do świata, w którym wprawdzie są ludzie dobrzy, wstrzemięźliwi, uczciwi i życzliwi, ale jest ich tak niewielu, że częściej bywają bohaterami bajek niż postaciami kształtującymi naszą rzeczywistość.


Bajka "Szczur i kot" przestrzega przed pychą, która powoduje, że człowiek zaczyna wierzyć w swą nieomylność, w swą niezniszczalną silę, przez co traci poczucie rzeczywistości i nie dostrzega grożących mu niebezpieczeństw. Wystarczy wtedy moment by stracić nawet życie siedzący na ołtarzu podczas nabożeństwa zachwycony sobą szczur padł ofiarą kota w momencie, gdy przekonany, że "jemu to kadzą", dymem się kadził zbytecznych zakrztusił". Bajka "Kruk i lis" zawiera bardzo uniwersalny morał: "Bywa często zwiedzionym, kto lubi być chwalonym". Bajki Krasickiego uczą i bawią zrazem. Uczą zasad współżycia wśród ludzi. Ukazują tragiczne skutki lenistwa, opieszałości i zadawania się z osobami silniejszymi. Piętnują zarozumiałość, przesadę, zbytnią pewność siebie. Śmieją się z dewotek ("Dewotka") i głupców i nadętych dygnitarzy. Zawierają naukę godności osobistej, pochwalają pracowitość, wytrwałość i systematyczność. Podkreślają kontrast między życiem na wolności, a w niewoli ("Ptaszki w klatce"). Uwydatniają znaczenie ludu, jako żywiciela całego społeczeństwa. Propagują ideały humanistyczne. Pouczają że nie wolno zabawiać się cudzym koszem.
Oba tomiki bajek Krasickiego ("Bajki i przypowieści" - 1769, "Bajki nowe" - 1802) są znakomitym zwierciadłem stosunków i układów międzyludzkich o ponadczasowej, uniwersalnej wartości. We współczesnym świecie również znajdziemy problemy zawarte w bajkach. W bajkach znajdziemy naszą widzę o życiu i ludziach a przestrogi w nich zawarte i mądrość morałów mogą zawsze służyć jako broń przeciwko skutkom ludzkiej głupoty i niespodziankom codzienności. Niektóre morały na stałe weszły już do języka polskiego i stały się powszechnie używanymi przysłowiami np. "Prawdziwych przyjaciół poznajemy w biedzie".


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku