INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Niezwykłość warsztatu poetyckiego Jana Andrzeja Morsztyna - "Niestatek" i "Do trupa".

W okresie baroku rozpowszechniła się legenda o rzekomym pochodzeniu szlachty od starożytnego plemienia Sarmatów. Dla szlachty był to pretekst do głoszenia tez na temat wyższości stanu szlacheckiego nad innymi stanami.


Sarmaci rozpoczęli tworzenie odrębnej kult., idealizowali swoją przeszłość oraz głosili wyższość ustroju demokracji szlacheckiej nad innymi. W ten sposób powstał wizerunek szlachcica sarmaty często konserwatywnego, zacofanego i hołdującego dawnym obyczajom.
Jan Andrzej Morsztyn to przedstawiciel barokowej kult. dworskiej. Morsztyn to typowy poeta salonowy. Wzorcem dla niego stał się Marino, który twierdził, że poezja musi zadziwiać czytelnika niezwykłością formy, oryginalnością epitetów i śmiałością porównań. Styl ten nosi nazwę Marynizmu. Każdy wiersz jest zbudowany według określonego pomysłu, czyli konceptu. Stąd też styl ten nazywany jest często konceptyzmem.
Jednym z jego utworów jest "Niestatek". Koncept tego wiersza polega na tym, że autor posługuje się wyliczeniami. Wymienia rzeczy niemożliwe do spełnienia, a na końcu stwierdza, iż spełnienie ich jest bardziej realne niż ustatkowanie się kobiety. Cały wiersz jest jednym zdaniem. Autor używa porównań i hiperboli, które uwypuklają niemożność spełnienia tez zawartych w utworze.
Drugim utworem jest zaś "Niestatek(2)". Poeta używa tu antytezy tworzącej kontrast. Te dwie kontrastowe obrazy kobiety tworzą szokujący erotyk. W utworze można także zauważyć bardzo szokujące słownictwo.
"Do trupa" to sonet, w którym szokujący dla czytelnika jest sam tytuł. Szokującym jest również porównanie czł. zakochanego z trupem oraz porównanie miłości ze śmiercią. Pierwsza część zbudowana jest na zasadzie analogu, natomiast druga na zasadzie antytezy.
Jan Andrzej Morsztyn to przedstawicielami konceptyzmu. Morsztyn pisał wiersze, które zaskakiwały czytelnika niezwykłością formy, oryginalnością epitetów i śmiałością porównań.
Autor: Piotr
piter5c@poczta.wp.pl


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku