INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Filozofia Jana Kochanowskiego...

Filozofia Jana Kochanowskiego "Jak żyć" w świetle wybranych utworów (Pieśni, Fraszki, Treny)
Jan Kochanowski to najwybitniejszy polski poeta. Chwalił życie takim jakim jest i uczył czerpać z niego radość:
"Ale śmiechy, ale żarty
Zwykły zbierać moje karty"
-pisał we fraszce "Na swoje księgi". Gdy trzeba było, ganił ludzkie wady, wykpiwając większe i mniejsze grzechy i grzeszki.


Na początku, twórczość Kochanowskiego przepełniona jest optymizmem, radością życia i wiarą w Boga. W "Pieśniach" uważa, że człowiek jak i wszystko co go otacza jest dziełem Boga, który panuje nad swoim stworzeniem i doskonale nim kieruje. Stwórca jest bliski człowiekowi, jest dobry, szczodry, łaskawy, hojny. Stworzył piękny, przyjazny, harmonijny, dający radość człowiekowi świat. Według Kochanowskiego człowiek to "lalka i marionetka" w rękach Boga. To co się dzieje na ziemi, to wszystko z woli Boga, i człowiek nie ma na to wpływu. Nieważne jakie bogactwa zdobędzie, bo w momencie jego śmierci to wszystko obraca się w nicość. Bóg ocenia człowieka za jego postawę i cechy ludzkie, a nie materialne. W pieśniach autor nawołuje człowieka do radości z życia do dostrzegania jego piękna. Kochanowski pisze, żebyśmy nie skupiali uwagi jedynie na tym co złe, nieprzyjemne, bolesne. Najważniejsze powinno być to, co dzieje się w tej chwili. Niektórzy wpadają w nałóg wiecznego użalania się nad tym, co się zdarzy, nie wiedząc przecież, jaki los im przypadnie w udziale. a
Kochanowski za bardzo istotną cechę osobowości ludzkiej uważał cnotliwość Dla autora człowiek cnotliwy wzbudza zazdrość innych, ponieważ cnotliwe życie jest trudne i nie każdy jest zdolny wyrzec się pokus i zła. Poeta uważa również, iż wartość, jaką jest cnota, to nagroda sama w sobie.
Czytając Pieśń IX dostrzeżemy beztroskę życia, każącą czerpać radość z każdego dnia, według starożytnych jeszcze zaleceń. Jawi nam się Kochanowski pod postacią mędrca przyjmującego ze stoickim niemal spokojem wyroki losu, przed którymi nie ma zamiaru schylać karku. Jeszcze w tym samym utworze słyszymy o kierowaniu się rozsądkiem jako środkiem utrzymania równowagi między pokusami świata a niekiedy tragicznymi zrządzeniami losu. Dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie się służbie ojczyźnie (Pieśń XII), nie dla nagrody materialnej, lecz dla satysfakcji pracy nad wspólnym dobrem. Nie warto wchodzić w konflikty z własnym sumieniem zaspokajając własną dumę kosztem drugiego człowieka, gdyż zepsuje to bezcenną równowagę psychiki. Jej zachowaniu ma służyć również kontemplacja dzieł bożych, jako przykładów doskonałego piękna i harmonii, postrzeganych z pozycji jedynych istot obdarzonych przez Niego rozumem. Człowiek jest według Kochanowskiego zbyt doskonałym stworzeniem, by popadać w nieuzasadniony pesymizm, odbierający radość życia.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Co nowego w bazie ściąg?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku