INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Filozofia Jana Kochanowskiego...

Filozofia Jana Kochanowskiego "Jak żyć" w świetle wybranych utworów (Pieśni, Fraszki, Treny)
Jan Kochanowski to najwybitniejszy polski poeta. Chwalił życie takim jakim jest i uczył czerpać z niego radość:
"Ale śmiechy, ale żarty
Zwykły zbierać moje karty"
-pisał we fraszce "Na swoje księgi". Gdy trzeba było, ganił ludzkie wady, wykpiwając większe i mniejsze grzechy i grzeszki.


Na początku, twórczość Kochanowskiego przepełniona jest optymizmem, radością życia i wiarą w Boga. W "Pieśniach" uważa, że człowiek jak i wszystko co go otacza jest dziełem Boga, który panuje nad swoim stworzeniem i doskonale nim kieruje. Stwórca jest bliski człowiekowi, jest dobry, szczodry, łaskawy, hojny. Stworzył piękny, przyjazny, harmonijny, dający radość człowiekowi świat. Według Kochanowskiego człowiek to "lalka i marionetka" w rękach Boga. To co się dzieje na ziemi, to wszystko z woli Boga, i człowiek nie ma na to wpływu. Nieważne jakie bogactwa zdobędzie, bo w momencie jego śmierci to wszystko obraca się w nicość. Bóg ocenia człowieka za jego postawę i cechy ludzkie, a nie materialne. W pieśniach autor nawołuje człowieka do radości z życia do dostrzegania jego piękna. Kochanowski pisze, żebyśmy nie skupiali uwagi jedynie na tym co złe, nieprzyjemne, bolesne. Najważniejsze powinno być to, co dzieje się w tej chwili. Niektórzy wpadają w nałóg wiecznego użalania się nad tym, co się zdarzy, nie wiedząc przecież, jaki los im przypadnie w udziale. a
Kochanowski za bardzo istotną cechę osobowości ludzkiej uważał cnotliwość Dla autora człowiek cnotliwy wzbudza zazdrość innych, ponieważ cnotliwe życie jest trudne i nie każdy jest zdolny wyrzec się pokus i zła. Poeta uważa również, iż wartość, jaką jest cnota, to nagroda sama w sobie.
Czytając Pieśń IX dostrzeżemy beztroskę życia, każącą czerpać radość z każdego dnia, według starożytnych jeszcze zaleceń. Jawi nam się Kochanowski pod postacią mędrca przyjmującego ze stoickim niemal spokojem wyroki losu, przed którymi nie ma zamiaru schylać karku. Jeszcze w tym samym utworze słyszymy o kierowaniu się rozsądkiem jako środkiem utrzymania równowagi między pokusami świata a niekiedy tragicznymi zrządzeniami losu. Dobrym rozwiązaniem jest poświęcenie się służbie ojczyźnie (Pieśń XII), nie dla nagrody materialnej, lecz dla satysfakcji pracy nad wspólnym dobrem. Nie warto wchodzić w konflikty z własnym sumieniem zaspokajając własną dumę kosztem drugiego człowieka, gdyż zepsuje to bezcenną równowagę psychiki. Jej zachowaniu ma służyć również kontemplacja dzieł bożych, jako przykładów doskonałego piękna i harmonii, postrzeganych z pozycji jedynych istot obdarzonych przez Niego rozumem. Człowiek jest według Kochanowskiego zbyt doskonałym stworzeniem, by popadać w nieuzasadniony pesymizm, odbierający radość życia.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku