INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Nowatorstwo poezji Jana Kochanowskiego

"Wdarłem się na skałę pięknej Kaliopy, gdzie dotychczas nie było śladu polskiej stopy"- nowatorstwo poezji Jana Kochanowskiego.
Jan Kochanowski, jeden z najwybitniejszych i docenionych poetów, przyczynił się do rozwoju literatury polskiej oraz podniósł ją do rangi europejskiej.


Poeta bardzo dużo podróżował, poznawał nowe kultury i ludzi. Jego pierwsze dzieła ukazywały się w języku łacińskim, a dopiero rozmowa poety z Ronsardem natchnęła Kochanowskiego do pisania w języku ojczystym _ polskim. Kierował się on hasłem "carpe diem". Jako renesansowy poeta w swoich utworach ukazywał szczęśliwych bohaterów, spędzających swe życie na łonie natury.
Kochanowski wypowiadając słowa "Wdarłem się na skałę pięknej Kaliopy, gdzie dotychczas nie było śladu polskiej stopy" miał na myśli całe swoje pisarstwo, a jednocześnie nowatorstwo. Jako pierwszy z polskich twórców zrozumiał i pokochał poezje. Była ona dla niego wszystkim. Ucząc się - myślał o niej, śpiąc --marzył o niej, rozmyślając - tworzył ją. Bez niej nie mógł żyć. Pragnął się nią podzielić z innymi ludźmi.
Nie wielu poetów wprowadziło lub zmieniło coś w poezji. Nowatorstwo Kochanowskiego polegało na wprowadzeniu takich gatunków jak : fraszka, pieśń, tren, psalm, a także tragedia. "Odprawa posłów greckich" jest pierwszą i jedyną w polskiej literaturze oryginalną tragedią renesansową w duchu antycznym. Utwory jego mają o bardzo zróżnicowaną tematykę. Poeta potrafił poruszyć prawie każdy problem. Pisał o radości i smutku, o sprawiedliwych i niesprawiedliwych ludziach, o życiu i śmierci. W jego dziełach pojawiły się także utwory autobiograficzne. Twórca takich utworów jak np.: "Pieśń świętojańska o sobótce" czy "Ku Muzom" wzbogaca język poetycki wieloma środkami stylistycznymi takimi jak: epitety, personifikacje, apostrofy, metafory , przerzutnie i in.
Bohaterem wielu utworów Kochanowskiego , jest człowiek, który podchodzi do życia bardzo lekko, a mimo to lubi pracować, cieszy się z plonów własnej pracy, jest wiernym patriotą oraz ma pewne zasady, których starał się nie przekroczyć.
Uważam, że utwory Kochanowskiego były, są i będą nadal uniwersalne. Mimo, że napisane były w XVI wieku, poruszają sprawy z naszego życia codziennego. Przykładem mogą być treny, w których poeta opisuje rozpacz po utracie Urszulki - -ukochanej córki . Śmierć bliskiej naszemu sercu osoby może dotyczyć każdego z nas. Cykl trenów stanowi dla wielu czytelników oparcie w trudnych chwilach i uświadamia nam, że nie należy wstydzić się smutku i cierpienia. Większość utworów Kochanowskiego zakończonych jest puentą. Dzięki której czytelnicy zastanawiają się nad swoim postępowaniem co powoduje , że stają się lepsi. Przestają wstydzić się swoich wad oraz nie postępują w karygodny sposób.
Uważam że poeta dzięki takim i utworom dotarł do ludzkich serc, w których zaiskrzyła chociaż jedna maleńka iskierka, świadcząca o miłości do ojczyzny, bliźnich i poezji.

Pracę nadesłał sosna16@poczta.onet.pl


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku