INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Czy Twoje doświadczenia czytelnicze potwierdzają tezę, że Biblia jest wiedzą o człowieku?

"Biblia leżała na biurku mojego dziadka. Biblia leżała na stołach moich praojców. Nigdy w bibliotece. Zawsze na podręczu. W naszym domu nikt nigdy Biblii nie szukał, nigdy również nie słyszałem, aby ktokolwiek pytał gdzie ona leży (...) Miejsce na którym leżała Biblia było dla mnie miejscem wyróżnionym" ? R.Brandstaetter "Krąg biblijny" Biblia odgrywa bardzo dużą rolę w życiu każdego człowieka. Z różnych ksiąg i przypowieści biblijnych, rzeczywiście wiele możemy się dowiedzieć o człowieku. Biblia jest również księgą, która była i jest inspiracją dla twórców innych niż literatura dziedzin sztuki. Powstało wiele obrazów, rzeźb i utworów muzycznych o tematyce biblijnej. Z ksiąg Nowego i Starego Testamentu dowiadujemy się o ludziach wielu istotnych wiadomości.


"Księga Genesis" informuje nas, czytelników, o tym, że człowiek na początku istnienia świat był dobry, ponieważ wszystko, co stworzył Bóg, było dobre. Stworzyciel powierzył człowiekowi panowanie nad światem, pozwolił nadawać nazwy temu, co stworzył, z czego wynika, że miał do nich wielkie zaufanie. Człowiek jednak nie potrafił tego docenić i nie przestrzegł jedynego zakazu, jaki im postawił Bóg. Zakaz był błahy lecz prawdopodobnie przez to że został złamany, nie żyjemy dzisiaj w świecie doskonałym.
Z Pisma Świętego ( dokładnie z "Księgi Hioba" ) dowiadujemy się, czym jest cierpienie. Zaskoczeni dowiadujemy się , że nie jest to kara za nasze czy cudze grzechy, lecz rodzaj testu na jaki wystawia nas Bóg. Test dzięki któremu Bóg chce sprawdzić nasza miłość do Niego. Dzięki cierpieniu stajemy się bogatsi wewnętrznie i dojrzalsi emocjonalnie, czego dowodami są sytuacje obecne w życiu każdego człowieka. W "Księdze Hioba" dostajemy radę, aby w obliczu cierpienia wielbić Boga jeszcze bardziej, ponieważ wszystko, co Bóg zsyła na człowieka ma swój cel i wszystkie nasze cierpienia są wynagradzane przez Niego.
Czytając "Księgę Koheleta", zastanawiamy się nad sensem życia i nad tym:
"Jaki pożytek ma człowiek z całego trudu swego, którym trudzi się pod słońcem".
W tej księdze, możemy się domyślić, że bohater jest pesymistycznie nastawiony do życia.
"(...)Marność nad marnościami wszystko marność" To właśnie marność jest motywem przewodnim tej księgi. Według bohatera, to co w życiu człowieka jest ważne i to o co ludzie zabiegają nieraz życie (bogactwo, sława, władza), jest niczym w ogólnym rozrachunku z Bogiem.
Kolejnym motywem zawartym w Biblii a konkretnie w "Pieśni nad pieśniami", jest miłość, tak bliska naszemu światu a jednocześnie tak daleka. Każdy w swoim życiu kocha chociaż raz. Miłość rozświetla nasze dni. Uczucie to jest określane przez biblie, jako to najświętsze i najczystsze. Człowiek zakochany jest gotowy do poświęceń. W "Hymnie do miłości" wyraźnie ukazane jest, że ludzie doznający w życiu uczucia miłości, stają się życzliwi i wyrozumiali. Czują komfort psychiczny. Przecież nawet Bóg stwarzając człowieka nakazał mu się rozmnażać, a beż miłości przecież nie byłoby to możliwe.
Z Biblii dowiadujemy się jak grzech Adama i Ewy wpłynął na rozwój dalszych pokoleń. U człowieka pojawiają się negatywne cechy. "Z księgi Izajasza"- autor zwraca się do Izraela aby byli posłuszni Bogu, bo inaczej może ich spotkać surowa kara. Izajasz pisał :
"Biada tym, którzy zło nazywają dobrem, a dobro złem.
Którzy zamieniają ciemności na światła a światła na ciemności, którzy przemieniają gorycz na słodycz, a słodycz na gorycz"


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku