INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Co sądzisz o przekonaniu starożytnych Greków, że siła jest zasadą rządzącą światem?

Siła jest to pojęcie rozumiane na różne sposoby. Może być siła fizyczna, psychiczna, siła jako potęga państwa lub posiadanie dużego majątku. Według starożytnych siła była zasadą rządzącą światem. Ich zdaniem, ten kto ją posiadał, mógł podporządkować sobie innych ? słabszych ? stać się ich władcą, mógł przeprowadzić każdy, nawet najbardziej zuchwały plan. Taką siłę posiadali bogowie greccy, którzy dzięki niej mieli przewagę nad ludźmi. To jej posiadanie w większym lub mniejszym stopniu wyznaczało hierarchię w świecie boskim. Każdy z Bogów miał określone zadanie, funkcję dostosowaną do swoich możliwości fizycznych.


Od starożytności upłynęło mnóstwo czasu, a świat się zmienił, stał się o wiele bardziej demokratyczny, człowiek ma coraz większy wpływ na to, co dzieje się w jego otoczeniu i nawet na całym świecie. Co zatem rządzi światem? Co pozwala nam osiągnąć sukces? Czy jest to tak jak w starożytności siła? Na te pytania odpowiedzi należy szukać w literaturze i historii.

O tym, że siła rządzi światem, świadczą choćby dzieje Polski. Gdy w XVIII wieku Rzeczpospolita stawała się coraz słabsza, wzrastała potęga jej sąsiadów. Skutkiem tego były rozbiory i wymazanie naszego kraju z mapy Europy na wiele lat.

Pojęcie siły wykorzystał S. Żeromski w swym utworze pt. "Przedwiośnie". Na przykładzie rewolucji w Baku ukazał siłę jako zniszczenie niosące śmierć i budzące w ludziach najgorsze instynkty: nienawiść, chęć zemsty, czyny zbrodni. Obraz krwi, która płynęła "... nie rowami, lecz lała się po powierzchni jako rzeka wieloramienna". Autor świetnie ilustruje makabryczny obraz walki, potęgę rewolucjonistów i skutki bezbronności niewinnych ludzi. Okrutna i przerażająca wizja siły ukazana jest w walce jednostki z silną grupą komunistów. Przewaga klasy robotniczej sprawia, że ci bezsilni ludzie pozostają bez dachów nad głową oraz środków do życia. Pozbawieni są poczucia bezpieczeństwa i miłości. Na przykładzie matki Cezarego Baryki, Jadwigi ukazana jest słabość, kruchość jednostki, która podejmuje walkę o ocalenie siebie i swojego jedynego dziecka. Zmuszona do kłamstw, podstępów, nielegalnego handlu i ukrywania oszczędności życiowych, zostaje przyłapana i skazana na roboty publiczne w porcie. Jako starsza i słaba kobieta nie wytrzymuje ciężkiej pracy, staje się ofiarą śmiertelną rewolucji. "Pchnięta przez dozorcę, padła na drodze i skończyła życie".

Pojęcie siły ukazał Władysław Reymont w swym utworze pt. "Chłopi". To właśnie ona zadecydowała o przewadze gromady nad jednostką. Wyznacznikiem siły było tu posiadanie ziemi, które decydowało o autorytecie, powadze, poczuciu ważności, znaczeniu i przodownictwie w gromadzie oraz wywieraniu wpływu na życie wewnętrzne wsi. Stanowiło również o miejscu w hierarchii społecznej wsi, wejściu w kręgu wiejskiej elity towarzyskiej, o miejscu w kościele, w karczmie, na weselu, a przede wszystkim o poczuciu wyższości nad biedniejszymi od siebie i władzy nad gorzej sytuowanymi. Gromada w "Chłopach" Reymonta to jedna wielka całość, grupa ludzi wychowująca się razem, urodzonych w Lipcach. Każdy z mieszkańców wsi podporządkowany był zasadom i obyczajom panującym w ich środowisku.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku