INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka Antygony

Antygona jest główną bohaterką tragedii Sofoklesa pt. "Antygona", córką Edypa i Jokasty, dzieckiem z kazirodczego związku, jest siostrą Ismeny, Etoklesa i Polinejkesa, narzeczoną Hajmona, syna króla Kreona. Antygona ma świadomość tragicznego losu Labdakidów. Nad jej rodziną ciążyła klątwa: Jokasta wyszła za syna nie wiedząc o tym. Edyp zabił swojego ojca Lajosa, wszystko było tak jak wyrocznia przepowiedziała kiedyś Jokaście i Lajosowi . Kiedy Edyp dowiedział się, że ożenił się z własną matką, wydłubał sobie oczy. Antygona postanowiła towarzyszyć ociemniałemu ojcu aż do śmierci. Była dumna, wyniosła, pewna swych racji, stanowcza i nieugięta.


Kochała swoich braci i siostrę. Po śmierci ojca władcami Teb mieli być kolejno Etokles i Polinejkes, mieli oni panować rok tzn. rok Etokles i później rok Polinejkes i tak na przemian. Kiedy skończył się czas panowania Etoklesa, Polinejkes chciał przejąć władzę po bracie, lecz Etokles niechciał mu jej udostępnić, wtedy Polinejkes postanowił zorganizować wyprawę wojenną przeciw Tebom, w której zginął wraz z bratem. Po ich śmierci królem został Kreon wuj Antygony, brat Jokasty. Antygona naraziła życie dla swojego brata Polonika, który nie został pochowany zgodnie z obrzędami i postanawia sama go pochować, wbrew zakazom Kreona. Zwróciła się do swej siostry Ismeny, lecz ona odmówiła pomocy. Antygona gardzi słabością siostry, jest wobec niej szorstka, odpychająca, nie rozumie jej wahań i strachu. Z wielka odwagą dwukrotnie udaje się na miejsce, gdzie leżą nieszczęsne zwłoki brata, by dopełnić obrzędów pogrzebowych. Kieruje się siostrzaną miłością, pobożnością, która nakazuje jej wypełnić wolę bogów i bać się kary, jej nieprzestrzegania oraz niezbywalnymi prawami człowieka do pogrzebu i szacunku dla zwłok. Niestety Antygona zostaje schwytana na gorącym uczynku i postawiona przed Kreonem. Zachowuje ona dumę i godność, nie wypiera się swojego czynu, nie prosi o wybaczenie, nie tłumaczy się. Przyznaje się do popełnionego czynu z dumą. Antygona zostaje skazana na śmierć. Kiedy Ismena się o tym dowiaduje, postanawia pomóc siostrze, lecz ona się nie zgodziła. Antygona nie boi się śmierci, jako pierwsza mówi Kreonowi, że jest tyranem, któremu lud się nie sprzeciwia, bo się go boją. Odrzuca argumenty króla, które różnią jej braci, dla niej obaj są jednakowi i tak samo ich kocha. Kiedy nadszedł dzień śmierci, Antygona żegna się z życiem, żałuje tego czego nie zdążyła przeżyć. Kreon otrzymuje ostrzeżenie od wróżbity Tyreziasza, który uświadamia królowi, że zakaz pogrzebu godzi w prawa boże i może wywołać gniew bogów, który dosięgnie rodziny króla. Pod wpływem wróżby Kreon zmienił decyzję, ale okazało się, że jest już za późno. Antygona się powiesiła, Hajmon przebił się mieczem, przy jej zwłokach, a na wieść o śmierci syna Eurydyka, żona Kreona popełniła samobójstwo. Przerażony nieszczęściem Kreon przyznał się do winy , zrozumiał swój błąd i moralne racje Antygony.
Żal mi Antygony, która skarżyła się bo nie zaznała miłości, cierpi z powodu nieszczęść, które spadły na jej rodzinę. Podejmując się sama pogrzebania brata, sprzeciwiając się Kreonowi jest według mnie bohaterką - podziwiam ją. Musiała przecież bronić swej rodziny, ponieważ nikt inny tego nie uczynił.

autor: Monika Kacprzak


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku