INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Japonia

Przed II wojną Światową większość Japończyków żyło w rodzinach składających się z trzech lub więcej pokoleń.


WARUNKI ŻYCIA SPOŁECZEŃSTWA

życie rodzinne

Stosunki rodzinne charakteryzowały się silną władzą rodzicielską. Rodzice wymagali od swoich dzieci posłuszeństwa i szacunku, a od swoich żon- wierności i całkowitego oddania. Po wojnie ten stary model rodziny uległ zmianą w wyniku wprowadzenia w życie w 1947 roku równouprawnienia dla kobiet.
Jedną ze zmian mocno rzucającą się w oczy była rosnąca liczba osób żyjących w małych rodzinach, najwyżej dwupokoleniowych. Tym samym malała liczba rozszerzonych rodzin; i tak w 1955r. wynosiła ona 44% wszystkich rodzin, w 70r. - 19%, w 80r. - 16,2% i w 94r. - tylko 12,7%. Ostatnio zanotowano duży spadek urodzeń. Wszystko to spowodowane było procesami urbanizacyjnymi i rozwojem technicznym, oraz tendencją młodych ludzi do zatrudniania w miastach i zamieszkiwania w hotelach pracowniczych lub samotnie. W rezultacie zwiększyła się liczba osób starszych prowadzących samodzielnie gospodarstwa domowe. Przez 40 lat wskaźnik osób powyżej 65 roku życia mieszkających samotnie wzrósł z 2,2% do 13,2%.
Pocieszeniem jest to, że w ostatnich kilku latach zaczęto z powrotem doceniać wielopokoleniowe rodziny.
warunki mieszkaniowe

Ze względu na skoncentrowanie życia politycznego i gospodarczego Japonii w Tokio, ceny gruntów w stolicy kraju są znacznie wyższe niż w innych częściach kraju. Lokale mieszkaniowe w stolicy są małe - średnio - czteropokojowe, o powierzchni 72,8 m2, przy 4,9 pokoju i 92,6 m2 poza strefami urbanistycznymi. Rząd położył nacisk na wyższy standard życiowy mieszkańców miast. I tak rodzina czteroosobowa powinna mieszkać w 91m kwadratowych, w czterech pokojach. Takie standardy powinna mieć przynajmniej połowa mieszkań w XXI wieku.

Budownictwo japońskie w 1993r. w 34,1% wykonano z drewna, 34% z ogniotrwałego drewna, a 31,9% z żelbetonu i innych materiałów. Jednak na obszarach miejskich jest stosunkowo mało drewnianych zabudowań, zaledwie kilka procent. Wskaźnik nowych mieszkań zbudowanych z materiałów innych niż drewno wzrósł 37% (70r.) do 53% (93r.). Domy wolnostojące to 59,2% wszystkich budynków mieszkalnych Japonii. Jednak one nie dominują w miastach. Tam dominują bloki mieszkaniowe - ok. 65% w Tokio.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku