INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Atmosfera

Atmosfera jest najbardziej zewnętrzną warstwą powłoki ziemskiej. Graniczy od dołu z litosferą, lecz przez przenikanie powietrza wgłąb gleb i próżni skalnych dociera do setek czy tysięcy metrów wgłąb litosfery.


Ponad oceanami atmosfera jest niejako powiązana z wodę, w wyniku krążenia i wymiany np. dwutlenku węgla czy tlenu. Podobnie górna granica tej warstwy jest niełatwa do określenia. Przyjmuje się, że meteorologiczna granica atmosfery znajduje się na wysokości 2000 km, chociaż jeszcze na wysokości 20 000 km aparatura z satelit i próbników rejestruje obecność silnie rozrzedzonych gazów. Ta wysokość nazwana została KORONĄ ZIEMI.
HISTORIA ATMOSFERY
Zanim ziemska atmosfera osiągnęła dzisiejszy skład i budowę, zachodziły w niej istotne zmiany ewolucyjne. 4,5 mld lat temu zaczęła się kształtować atmosfera pierwotna. Składała się z pary wodnej, wodoru, azotu, dwutlenku węgla, metanu, amoniaku i dwutlenku siarki. Nie było w niej wolnego tlenu.
Wraz z tworzeniem się zalążków oceanów atmosfera stawała się coraz bardziej przejrzysta. Do powierzchni litosfery i powstającej hydrosfery przez atmosferę, zawierającą cząsteczki metanu, dwutlenku węgla, amoniaku i innych prostych związków węgla oraz azotu i tlenu, zaczęło docierać promieniowanie nadfioletowe. Ówczesne wody były natlenione dzięki rozwijającym się w nich sinicom i glonom. Ponadto energia promieniowania nadfioletowego wywoływała w powierzchniowych warstwach wody jej rozpad na wolny wodór i wolny tlen. Wolny wodór, jako bardzo lekki unosił się w górę i ginął w przestrzeni okołoziemskiej, a wolny tlen- pozostawał przy Ziemi i stawał się filtrem dla promieniowania nadfioletowego. Dlatego intensywność fotodysocjacji była zwalniana. Gdy ilość wolnego tlenu osiągnęła około 0,1% nastąpiło całkowite wyhamowanie tego procesu. Ten prafiltr - o odmiennej skuteczności dla różnej długości fal promieniowania nadfioletowego - stał się skuteczny przede wszystkim w odniesieniu do długości fal zabójczych dla białka i aminokwasów. Na Ziemi mogło się rozwinąć życie. Pierwsze organizmy przyczyniły się do natlenienia wód morskich, a w końcowym efekcie - do wzbogacenia atmosfery ziemskiej w tlen.
Pojawienie się w systemie Ziemi wolnego tlenu, przy nieustannej działalności Słońca i dokonujących się przemianach powłoki gazowej, doprowadziło do ukształtowania pionowych warstw atmosfery.
SKŁAD POWIETRZA:
- Azot - 78%
- Tlen - 21%
- Argon - 1%
- Dwutlenek węgla - 0,5%
- Neon
- Hel
- Metan
- Krypton
- Wodór
Średnia temperatura Ziemi obliczana jest na 45st. szerokości geograficznej północnej na poziomie morze i wynosi: 14,8 st.C


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Jakie są techniki ściągania?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku