INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Charakterystyka planety Merkury

Pierwsza z planet, obiegająca Słońce najbliżej jest zarazem najmniejszą z nich. Znana była już w starożytności. Swą nazwę zawdzięcza bogowi handlu, który musiał poruszać się szybko i sprawnie, aby sprzedać swoje towary. Podobnie jest z planetą. Ponieważ znajduje się najbliżej naszej gwiazdy, musi poruszać się na swej orbicie najszybciej ze wszystkich planet. Prędkość z jaką pokonuje swą drogę wynosi 48 km/s ( 172822 km/h ) i jest najwyższą w Układzie Słonecznym. Merkury jest planeta, która odznacza się dużą gęstością, przy czym 80% jego masy przypada na żelazne jądro.

Powierzchnię pokrywają kratery i strome skarpy skalne, które utworzyły się w przeszłości. Strefy o największym zagęszczeniu kraterów są najstarsze i mają około 4,1 i 4,2 mld lat. Strefy najmłodsze o małym zagęszczeniu kraterów mają od 3,8 do 3,9 mld lat. Choć zewnętrznie Merkury przypomina Księżyc, jego budowa wewnętrzna zbliżona jest do tej, jaką ma Ziemia.


Jedynie hipoteza o istnieniu jądra zbudowanego z pierwiastków metalicznych ( nikiel, żelazo ) tłumaczy jego dużą gęstość. Sonda Mariner 10 zaobserwowała, że Merkury jest otoczony polem magnetycznym dużo słabszym od ziemskiego. (1%), wystarczającym jednak do wytworzenia pasa namagnesowanych jonów, podobnego do pasów Van Allena, jakie obserwuje się wokół Ziemi. Merkury jest planetą trudną do obserwacji Ziemi, nawet przez teleskop. Gołym okiem, widoczna jest tylko rano : przed wschodem słońca i wieczorem: tuż po zachodzie. Merkury, planeta o promieniu 2400 km, jego masa wynosi zaledwie 5,6% masy Ziemi. Obraca się wokół własnej osi w ciągu 58,7 dni ( doba merkuriańska );obieg Słońca trwa 88 dni. Doba słoneczna trwa około 176 dni. Można powiedzieć, że dzień na Merkurym trwa 2 lata. Tak jak Wenus ma formę dokładnie kulistą, co zawdzięcza małej prędkości obrotowej. Jego orbita jest nachylona do płaszczyzny ekliptycznej pod kątem 7 stopni i ma kształt elipsoidalny, w przeciwieństwie do pozostałych planet, których orbity są koliste. Dopiero technika radarowa pozwoliła ustalić długość doby merkuriańskiej. Jest ona równa 2/3 roku na tej planecie. Tak powolny obrót Merkurego wokół własnej osi tłumaczy się silnym oddziaływaniem grawitacyjnym Słońca, które wpływa na zwolnienie ruchu wirowego.
Dzięki technice radarowej ustalono, że Merkury osiąga punkt orbity najbliższy Słońcu ( peryhelium ) w czasie znacznie krótszym niżby wynikało to z klasycznej mechaniki newtonowskie. Merkury jest ciałem kulistym praktycznie pozbawionym atmosfery, ze względu na swoją małą masę i słabą siłę przyciągania nie jest w stanie zatrzymać gazu. Występują tam rodzaj śladowej atmosfery bardzo rozrzedzonej (10,9 milibara ) złożonej głównie z helu i śladowych ilości tlenu, argonu, azotu i ksenonu.. Atmosfera jest prawdopodobnie produktem naturalnej radioaktywności skał, z których zbudowany jest Merkury.
Są one poddawane bardzo dużym wahaniom temperatur od 4 do 430 stopni Celsjusza w punktach najbardziej nasłonecznionych i - 220 do -170 stopni Celsjusza /różne źródła podają różne temperatury/ w miejscach pozostających w cieniu.

autor: Tomasz Sieradzki


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku