INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Czego (przypuszczalnie) nie rozumie osoba mówiąca "To tylko teoria naukowa."

Osoby mówiące "To tylko teorie naukowe." nie rozumieją tego iż, są one wykorzystywane dla naszych codziennych potrzeb i kryją w sobie często cenne rady życiowe. Każda teoria naukowa (tj. system twierdzeń logicznie i rzeczowo uporządkowanych", powiązanych określonymi stosunkami logicznymi, występującymi w danej nauce, oraz spełniający przyjęte w niej kryteria naukowości i poprawności metodologicznej), powinna być prosta i łatwa do zinterpretowania dla przeciętnego człowieka. Także wzór ją opisujący, musi być nieskomplikowany. Każda osoba znająca choć trochę fizykę, chemię, czy inną dziedzinę wiedzy dla której przypisano teorię, po zapoznaniu się z nią, powinien wiedzieć kiedy i gdzie jest ona przydatna.


Wszystkie teorie naukowe są dokładnie opisane i udowodniona jest ich potrzeba dla danej dziedziny wiedzy. Osoby mówiące "To tylko teoria naukowa.", zapominają o ich przydatności. Weźmy sobie na przykład taką sytuację: rozmowę mamy z małym dzieckiem.
Mama mówi mu, żeby jadł dużo warzyw, pił mleko, chodził wcześnie spać, czy chociażby odrabiał lekcje- nie garbiąc się. Dziecko jednak jej odpowiada są to tylko teorie naukowe, bo przecież jak nie będę jadł dużo warzyw, to wcale nie jest powiedziane że będę chory. Jak nie będę pił mleka, to wcale nie muszę być słaby. Jak będę chodził wcześniej spać, to wcale nie muszę mieć więcej siły. Jak nie będę się garbił, to wcale nie muszę mieć prostego kręgosłupa. Jeżeli dziecko nie posłucha rad mamy to po dłuższym okresie czasu stanie się mniej odporne na różnego rodzaju choroby i schorzenia. Teorie są nie tylko przydatne w życiu codziennym, ale także w nauce. Młody człowiek zna podstawową zasadę w chemii iż należy zawsze wlewać kwas do wody, a nie odwrotnie. Jednak często jego ciekawość może spowodować iż postąpi on odwrotnie twierdząc, że są "to tylko teorie naukowe", dopiero w momencie poparzenia stwierdzi, że była to racja. Młody tenisista uczący się podstawowych odbić: forhendu i backhendu, zapomina o "założeniu" rakiety po odbiciu na plecy i piłeczka wtedy ucieka mu na kilka metrów w górę. Przed uderzeniem nie dowierzał i nie posłuchał rad starszych, mówiąc do siebie: "To tylko teorie naukowe". Chłopak podnosi ciężarki. Są one bardzo ciężkie i wykonuje ćwiczenie z wielkim trudem. Zapomina o tym, że istnieje przyciąganie ziemskie, powtarzając: "To tylko teorie naukowe". Dopiero gdy taki dziesięcio kilogramowy ciężarek spadnie na sportowca, zrozumienie potrzebę teorii.
Dlatego nie zapominajmy o tym, że każda teoria naukowa ma na celu ułatwiania nam życia i przede wszystkim nie narażania go na niebezpieczeństwa

autor: Michał Kowalski


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Kogo cytować?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku