INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
ODMROŻENIA

Odmrożeniem nazywamy miejscowe uszkodzenie tkanek na skutek działania zimna. Zdarzają się nawet przy temperaturach powyżej 0 stopni Celsjusza.


W odmrożeniu skóra początkowo bywa zaczerwieniona, później staje się sina,
szaroniebieska "marmurkowa", a w końcu białoblada. We wstępnym okresie odmrożenia
występuje uczucie marznięcia, swędzenie i wrażenie "puszystości".
Z powodu płynnych i nieostrych granic zmian na skórze trudno jest rozstrzygnąć,
czy mamy do czynienia z odmrożeniem, czy też z miejscowym wychłodzeniem.
Dopiero w ciepłym pomieszczeniu można z grubsza odróżnić te dwa rodzaje uszkodzeń:
lekkie odmrożenie i silne przechłodzenie powodują od razu silny ból,
podczas gdy ciężkie odmrożenia pozostają również w cieple zupełnie niebolesne.
Głównym zagrożeniem jest nieodwracalne obumarcie odmrożonych części ciała a także zakażenie.
Postępowanie

1. Przy miejscowych wyziębieniach i powierzchownych odmrożeniach pierwszą czynnością
jest rozluźnienie obcisłej odzieży i rozsznurowanie butów. Ucisk wywierany na
odmrożone okolice ogranicza ukrwienie.
Zaleca się ogrzewanie rąk, wsuwając je np. pod pachy. W przypadkach zmarznięcia bez równoczesnego wychłodzenia całego ciała zezwala się na wykonywanie czynnych ruchów dotkniętych kończyn. Nie wolno natomiast przy odmrożeniach wykonywać ruchów biernych. Poszkodowanemu zakłada się dodatkowe części garderoby, owija kocami podaje łyżeczkami mocno osłodzone gorące napoje. Odmrożone okolice przykrywa się materiałem opatrunkowym i dba po to, aby nie były uciskane.
2. W przypadkach głębokich odmrożeń nie zaleca się żadnych czynności mających na celu ogrzewanie odmrożonych okolic. Dalsze postępowanie pozostawia się fachowemu personelowi pogotowia ratunkowego. Jeśli wytworzyły się pęcherze, przykrywa się je jałowym opatrunkiem. Nie można ich otwierać. Zabrania się również szeroko stosowanego nacierania odmrożonych kończyn śniegiem, pogarsza to jeszcze stan kończyny. Zabronione jest również podawanie alkoholu, gdyż jego działanie rozszerzające naczynia może spowodować przechłodzenie całego organizmu.
Nie wolno również palić. Zwężająca naczynia krwionośne nikotyna pogarsza rokowanie. Kiedy mówimy o odmrożeniach, zazwyczaj mamy na myśli zagubionych w górach alpinistów czy rannych narciarzy, leżących gdzieś w zaspach śnieżnych, w przenikliwym zimnie. W rzeczywistości ludzie przemarzają najczęściej w okolicznościach mniej dramatycznych. W każdej sytuacji działanie zimna może powodować odmrożenie najbardziej wrażliwych na zmiany temperatury części ciała (nos, ręce, stopy), bądź doprowadzić nawet do hipotermii (zagrażający życiu spadek ciepłoty organizmu poniżej 35 C).


Jakie są objawy odmrożenia?

Początkowo miejsca najbardziej narażone na działanie niskiej temperatury (nos, uszy, policzki) czerwienieją - jest to reakcja obronna ustroju. Naczynia krwionośne na tym etapie rozszerzają się, aby dostarczyć dodatkowego ciepła oziębionym miejscom ciała. Może pojawić się ból. Jeżeli organizm nadal narażony jest na działanie zimna, skóra blednie, ból stopniowo zmniejsza się, następuje drętwienie i utrata czucia w przemarzniętych miejscach. Gdy organizm wystawiony jest przez dłuższy czas na działanie zimna, naczynia zaopatrujące skórę w krew kurczą się.
Odmrożone części ciała mogą puchnąć i pokrywać się pęcherzami. Jeżeli organizm nadal będzie narażony na działanie mrozu, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń odmrożonych tkanek.
Zapobieganie temu zależy głównie od nas samych. Przede wszystkim wychodząc na zimno trzeba odpowiednio się ubrać. Odzież ma zapewnić właściwą izolację, a jednocześnie umożliwić parowanie potu. Należy zakładać kilka warstw luźnych, lżejszych ubrań pod okrycie wierzchnie. Nie wolno chodzić z gołą głową - powoduje to bardzo dużą utratę ciepła. Na mrozy lepsze są rękawiczki z jednym palcem. Przed wyjściem na dwór trzeba również pamiętać o ciepłych, wełnianych skarpetach.
Niebezpieczeństwo odmrożenia w niskich temperaturach zwiększa się wraz z podwyższeniem wilgotności powietrza i prędkości wiatru. Zmęczenie, głód, odwodnienie, alkohol, a nawet tytoń powoduje wzrost wrażliwości na zimno. Niektóre leki (nasenne, przeciwdepresyjne i uspokajające) powodują także obniżenie temperatury ciała.

Jak pomóc osobie z odmrożeniami?
Należy stopniowo ogrzewać zajęte części ciała, np. w kąpieli wodnej o temperaturze 32 - 38 C. Na pęcherze położyć nie uciskające, czyste opatrunki.
Odmrożenia mogą mieć bardzo poważne następstwa. Dlatego konieczna jest ocena stopnia ich ciężkości oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia. Udzielający pomocy poszkodowanym muszą pamiętać żeby:
  • nie rozcierać przemarzniętych miejsc śniegiem, ani niczym innym w celu ich "rozgrzania",

  • nie ogrzewać ich zbyt szybko (np. w gorącej wodzie),

  • nie przekłuwać i nie bandażować pęcherzy.


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku