INTERIA.PL - Portal internetowy

Ściąga

    INTERIA.PL   > Nauka i zabawa   Matura 2015     ściąga     matura     studia  
  
Szukaj

Bryk to Cię wciąga Twoja ściąga   pisz do nas
#bl
#bl
#bl
#bl
#bl
Ankieta
Ściąganie...
Jest nieuczciwe, ale czasem tak robię
To najlepszy sposób na uczenie się
A kto nigdy nie ściągał?
Wymaga sprytu i odwagi
Nie wiem, nie ściągam
głosuj >>
 ENCYKLOPEDIA
 KATALOG
   - polski
   - zagraniczny
 MELOMAN
Maska przeciwgazowa MP-4

Przeznaczenie maski
Maska przeciwgazowa MP-4 służy do ochrony dróg oddechowych, oczu i twarzy przed działaniem bojowych środków trujących i biologicznych oraz substancji promieniotwórczych. Jest ona maską filtracyjną. Skażone powietrze przechodzi przez zawory wdechowe w nakładkach do wkładek filtrosorpcyjnych, gdzie zostaje oczyszczone. Czyste powietrze przedostaje się przez ochładzacze na szkła okularowe, przechodzi do półmaski przez zawory wdechowe umieszczone po obu jej stronach, a następnie do dróg oddechowych. Powietrze wychodzi na zewnątrz maski bezpośrednio przez zawór wydechowy.


Budowa maski
Maska przeciwgazowa składa się z:części twarzowej, wkładek filtrosorpcyjnych i nagłowia taśmowego. Ponadto w skład wyposażenia maski wchodzą: tkanina przeciwzaroszeniowa, nakładki okularowe, worek z folii i torba nośna. Żołnierze z wadami wzroku otrzymują od lekarza oddziału specjalne szkła korekcyjne.
3 rozmiary (mały, średni i duży) - na lewej komorze policzkowej.


Część twarzowa:
Część twarzowa:
Kadłub gumowy- lewa i prawa komora policzkowa na wkładki filtrosorpcyjne. Na zewnętrznej stronie każdej komory jest otwór z kołnierzem do umieszczenia łącznika wkładki filtrosorpcyjnej i nałożenia na niego nakładki z zaworem wdechowym.
W dolnej wewnętrznej części kadłuba jest wgłębienie podbródkowe, z przodu otwór na półmaskę i zespół foniczno-wydechowy, a powyżej dwa otwory na okulary. Na obrzeżu kadłuba jest 6 języków z umocowanymi sprzączkami.
Półmaska obejmuje usta i nos użytkownika. Zmniejsza przestrzeń szkodliwą oraz zapobiega potnieniu szkieł. Po obu jej stronach są zawory wdechowe.
Zespół foniczno-wydechowy (komora foniczna + komora zaworowa) W komorze fonicznej jest membrana polepszająca wyrazistość mowy, a w komorze zaworowej - zawór wydechowy. Chroni przed uszkodzeniem i zabrudzeniem osłona gumowa.
Okulary składają się ze szkieł umieszczonych w rowkach otworów kadłuba i umocowanych z zewnątrz metalową obejmą. Od strony wewnętrznej pod okularami są otwory ochładzaczy, przez które wdychane powietrze jest kierowane na szkła okularowe, zapobiegając ich potnieniu.
Szkła korekcyjne otrzymują żołnierze z wadami wzroku.
Wkładki filtrosorpcyjne- oczyszczają wdychane powietrze ze środków trujących i biologicznych oraz substancji promieniotwórczych. Nakładki chronią wkładki przed uszkodzeniem mechanicznym i kroplami deszczu.
Nagłowie taśmowe umożliwia szczelne dopasowanie maski do twarzy. Składa się z sześciu taśm elastycznych połączonych ze sobą płatem potylicznym. Taśmy są zakończone metalowymi okuciami.
Tkanina przeciwzaroszeniowa zapobiega potnieniu okularów w czasie posługiwania się maską. Jest nasycona specjalnym roztworem.
Nakładki okularowe zakłada się na zewnętrzną stronę okularów maski w temp. Otoczenia poniżej 0'C.
Worek z folii chroni maskę przed zamoknięciem podczas pokonywania przeszkody wodnej wpław lub w bród. Po pokonaniu przeszkody wodnej maskę należy wyjąć z worka.
Torba nośna służy do przenoszenia maski przeciwgazowej i dodatkowego jej wyposażenia. Przodem do otworu i zespołem foniczno-wydechowym w dół.
Położenia
-marszowe- jeśli nie zagraża zastosowanie broni masowego rażenia albo wystąpienie skażeń lub zakażeń
-pogotowia- jeśli zagraża użycie
-bojowym- z chwilą wykonania

KOFCIO


LOGA SMS

czy wiesz ?...
Czym jest normalność?
Skróter
 •Tematy maturalne
 •Czekamy na Wasze wypracownia
 •Francuskie pytania
 •Gajusz Juliusz Cezar
 •Znaczenie powstania listopadowego
 •Dobre rady
 •Najlepsze sposoby!
 •Sienkiewicz i Żeromski
 •Nowotwory
 •Kryzys w Europie XIV wieku